Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz pogonskih sistema (17.DM539)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Produbljavanje znanja iz oblasti projektovanja pogonskih sistema.

Ishod:

Sticanje osnovnih znanja za naučno-istraživački rad u ovoj oblasti, visoki nivo osposobljenosti za projektantski rad u oblasti mašinskih konstrukcija.

Sadržaj:

Simulacija rada pogonskih sistema. Upravljani i regulisani pogoni, regulisane veličine. Senzori, akvizicija i prenos podataka. Modeli pogonskih elektromotora (stacionarni režim, dvofazni D-Q), sistema napajanja i upravljanja/regulacije. Modelovanje elemenata mehaničkih prenosnika. Modelovanje hidrostatičkih i hidrodinamičkih prenosnika snage. Modelovanje rada kočnica. Modelovanje radnih otpora karakterističih radnih mašina. Komercijalni softver za sprovođenje modelovanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
H. Dresig Schwingungen und mechanische Antriebssysteme 2006 Springer-Verlag, Berlin Nemački
Vučković, V. Opšta teorija električnih mašina 2009 Nauka, Beograd Srpski jezik
A. Laschet Simulation von Antriebssystemen 1988 Springer-Verlag Nemački
H. Dresig, F. Holzweißig Maschinendynamik 2009 Springer-Verlag Nemački
Niemann, G., Winter, H. Maschinenelemente 1983 Springer-Verlag, Berlin Nemački
H. Watter Hydraulik und Pneumatik 2007 Springer-Verlag, Berlin Nemački
Petruzella, F. Electric Motors and Control Systems 2015 McGraw-Hill Education Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena