Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz tokova materijala (17.DM534)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja o tokovima materijala, njihovoj pojavnoj, prostornoj i vremenskoj transformaciji, kao i organizaciji i optimizaciji tokova materijala u proizvodnim i logističkim sistemima.

Ishod:

Studenti stiču osnovna znanja o tokovima materijala u lancima snabdevanja, njihovom tipu, strukturi i karakteristikama. Upoznaju se sa simulacijama kao najsavremenijim alatom za projektovanje, analizu i optimizaciju tokova materijala u proizvodnim i logističkim sistemima.

Sadržaj:

Lanci snabdevanja; zalihe u lancima snabdevanja; analiza performansi lanaca snabdevanja; distributivne strategije; push/pull tokovi materijala; planiranje, organizacija, koordinacija i optimizacija tokova materijala u proizvodnim i logističkim sistemima primenom simulacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih i računarskih simulacija i eksperimentalnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Lehmacher W. The Global Supply Chain 2017 Springer Engleski
Günther H.O., Meyr H. (Eds.) Supply Chain Planning 2009 Springer Engleski
Banks J., Carson J.S., Nelson B. L., David M.N. Simulation Modeling and Analysis 2015 McGraw-Hill Series in Industrial Engineering and Management Science Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena