Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz merenja i ispitivanja mašina (17.DM532)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u metodama merenja i ispitivanja mašina. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu merenja i ispitivanja mašina. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u postupcima merenja i ispitivanja mašina.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike merenja i ispitivanja mašina. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti metoda merenja i ispitivanja mašina. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih postupaka i prilaza za merenje i ispitivanje mašina. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja problema u oblasti merenja i ispitivanja mašina.

Sadržaj:

Osnove eksperimentalnog ispitivanja masina. Greske merenja. Merna nesigurnost. Merni sistemi. Analiza mernog sistema. Sistemi za merenje naponsko deformacijskog stanja mašina. Sistemi za snimanje stanja masine na bazi ultrazvucnih metoda. Infracrvena termografija. Sistemi za merenje sila i obrtnih momenata. Telemetrijski sistemi za beskontaktni prenos signala. Merenje buke i vibracija. Razvoj procedura za eksperimentalno ispitivanje masina. Kalibracija mernih lanaca.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Alan S Morris Measurement and Instrumentation Principles 2001 Butterworth-Heinemann Engleski
Keith Cheatle Fundamentals of Test Measurement Instrumentation 2006 Research Triangle Park, NC : ISA--Instrumentation, Systems, and Automation Society Srpski jezik
Brandt, A. Noise and Vibration Analysis: Signal Analysis and Experimental Procedures 2011 Wiley, Chichester Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena