Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz motornih vozila (17.DM530)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je objektivan, sistematski i kritički pristup naučnim metodama primenjenim u tehnologiji drumskih vozila.

Ishod:

Student dobija sposobnost eksperimentalnog i teorijskog istraživanja u oblasti naučnih disciplina implementiranih u oblast motornih vozila u cilju optimizacije komponenti i podsistema vozila i daljeg razvoja. Student treba da razvije samostalnost i sistematičnost u svim fazama istraživanja, uz sposobnost timskog rada i na internacionalnom nivou.

Sadržaj:

Student se opredeljuje za neku od oblasti u skladu sa istraživanjima usmerenim ka izradi doktorske disertacije: Analiza opterećenja nosećih konstrukcija. Upravljanje sistemom pogona. Vertikalna i horizontalna dinamika vozila. Kočenje vozila. Energetski aspekti kretanja vozila. Oscilatorna udobnost. Toplotna udobnost. Spoljašnja i unutrašnja aerodinamika. Savremeni metodi dijagnostike podsistema drumskog vozila.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bonnick, Allan W. M. Automotive computer controlled systems 2001 Butterworth-Heinemann Engleski
Reif, K. Automotive handbook 2014 Robert Bosch GmbH Engleski
Dodson, B. Accelerated Testing 2006 SAE International Engleski
Malen, D.E. Fundamentals of Automobile Body Structure Design 2011 SAE International Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena