Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz toplotnih aparata i uređaja (17.DM523)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenata sa različitim fenomenima koji nastaju pri promenljivim i nestacionarnim režimima rada toplotnih aparata i metodama koje treba da obezbede njihov siguran i pouzdan rad. Osposobiti studente da samostalno i na naučnim principima razmatraju i rešavaju različite fenomene, definišu odgovarajuće fizičke i matematičke modele i vrše optimizaciju procesa, opreme i režima rada toplotnih aparata.

Ishod:

Podizanje opšteg obrazovnog nivoa, kao i dalje razvijanje sistematičnosti u radu studenata. Rešavanje konkretnih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka, ovladavanje postupcima i procesima istraživanja i primena znanja u praksi, a u cilju uspešnog praćenja nastave doktorskih studija, izrade doktorske disertacije, kao i bavljenja naučno-istraživačkim radom.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Promenljivi režimi rada i energetska efikasnost toplotnih aparata. Nestacionarni režimi rada toplotnih aparata. Sigurnost rada toplotnih aparata. Problemi automatskog regulisanja toplotnih aparata. Matematičko modeliranje i numerička simulacija rada toplotnih aparata. Metode projektovanja toplotnih aparata. Eksperimentalna, pogonska i prijemna ispitivanja toplotnih aparata. Tehno-ekonomska optimizacija procesa, opreme i režima rada toplotnih aparata. Studijski istraživački rad: Priprema studenta za istraživanje u okviru doktorske disertacije kroz izradu seminarskog rada sa temom koja je u direktnoj korelaciji sa razmatranjem adekvatnog problema u postavljenom zadatku doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Versteeg, H. K., Malalasekera, W. An Introduction to Computational Fluid Dynamics: The Finite Volume Method 2007 Pearson Education Limited, Harlow Engleski
Bejan A., Tsatsaronis G., Moran M. Thermal Design and Optimization 1996 John Wiley and Sons, Inc. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad
Predavanja