Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Planiranje i sprovođenje energetskih politika i strategija (17.DM521)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Energija nesumnjivo ima jak uticaj na nacionalnom i regionalnom ekonomskom i društvenom razvoju. Postoje tri glavna cilja energetskih strategija: 1) sigurnost snabdevanja energijom, 2) konkurentnost energetskog sistema, i 3) održivost razvoja energetike. Studenti tokom ovog kursa razvijaju naučne sposobnosti, kao i akademske i praktične veštine koje su neophodne da bi se razumele i dizajnirale održive energetske strategije i politike. Da bi se ostvario globalni cilj energetskih politika u smislu smanjenja uticaja klimatskih promena, naglašena je neophodnost integracije ciljeva i mera za zaštitu životne sredine i energetike kroz nacionalne politike.

Ishod:

Studenti će steći potrebna znanja da mogu da kritičko razmatraju strukturu, funkcionisanje i dizajniranje nacionalnih i regionalnih energetskih strategija i ovladaju specifičnim praktičnim veštinama koje su neophodne prilikom razvijanja političkih i ekonomskih mehanizama namenjenih za ostvarivanje dugoročnih i kratkoročnih energetskih ciljeva.

Sadržaj:

Ovaj kurs pokriva mnoge oblasti energetike, uključujući naftu i prirodni gas, ugalj, električnu energiju, obnovljive izvore, nuklearne elektrane, energetsku efikasnost i klimatske promene. To ukazuje na potrebu definisanja fundamentalnih faktora koji pokreću energetsko tržište, uzrokuju turbulencije tržišta, i pokreću nacionalne i regionalne vlade da kontrolišu energetsko tržište u celini. Studenti će upoznati i ovladati sa osnovnim alatima koji se koriste za analizu i procenu starteških opcija pojedinih sektora, softwerske alate za planiranje energetske potrošnje i drugo. Razvojem kreativnih sposobnosti ovladaće procesom dizajniranja energetskih politika i strategija i procene efekata predloženih mera. Očekuje se temeljno poznavanje i razumevanje zakonodavnog, regulatornog i institucionalnog okvira energetike. Efekti planiranja i sprovođenja koncepta decentralizovane gradnje proizvodnih energetskih sistema i rastućeg korišćenja obnovljivih izvora energije će posebno biti vrednovani.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijsko istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenata za istraživanje, pisanje naučnih radova, ali i izvođenje simulacija efekata sprovođenja predloga mera energetskih politika.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kalicki H, Goldwyn D Energy and Security: Strategies for a World in transition 2013 Woodrow Wilson Center Press, Washington DC Engleski
Qudrat-Ullah H Energy policy modeling in the 21st Century: An intoduction 2013 Springer Engleski
Goldthau A A Primer on Climate Change and Renewable Energy Policies and Regulations: Designing Competitive and Sustainable Green Energy Markets 2013 Wiley Blackwell Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Predmetni projekat Da Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Predavanja