Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz separacionih procesa (17.DM520)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje i produbljivanje znanja o principima i fenomenima zastupljenim u separacionim procesima proučavanjem konkretnih primera iz oblasti energetike i procesne tehnike

Ishod:

Osposobljavanje za adekvatan izbor i primenu separacionih procesa u energetici i procesnoj tehnici u cilju razvoja kvalitetnijeg proizvoda, uštede energije, zaštite na radu, kao i zaštite okoline.

Sadržaj:

Analiza zahteva separacionih procesa. Klasifikacija i osobine disperznih sistema. Separacija dvokomponentnih i multikomponentnih homogenih i heterogenih smeša. Klasifikacija separacionih procesa prema pogonskoj sili, potrošnji energije i drugim kriterijumima. Poseban osvrt na primenu separacionih procesa na konkretnim primerima u energetici i procesnoj tehnici. Tradicionalni separacioni procesi: taloženje, centrifugisanje, filtracija, rektifikacija, kristalizacija…Membranski separacioni procesi: mikrofiltracija, nanofiltracija, ultrafiltracija, reversna osmoza, pervaporacija, pertrakcija, membranska destilacija. Mogućnosti zamene tradicionalnih separacionih procesa membranskim procesima u cilju uštede energije zaštite na radu, kao i zaštite okoline.

Metodologija izvođenja nastave:

Interaktivna predavanja, samostalni studijski istraživački rad, individualne i grupne konsultacije. Rad na računaru, izrada projektnog zadatka, pretraživanje, analiza i diskusija naučnih dostignuća i aktuelnih istraživanja u oblasti separacionih tehnika.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Mel Pell, James B. Dunson, Ted M. Knowlton Perrys Chemical Engineers handbook, 8th edition 2002 McGraw-Hill Engleski
Grbavčić Željko, Sokolović Dunja Osnove procesne tehnike-mehaničke operacije 2015 Faultet tehničkih nauka u Novom Sadu Srpski jezik
Govedarica, D., Sokolović, D. Separacija emulzija koalecencijom u sloju vlakana 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Solid-liquid separation 1977 Butterworths, London Engleski
King, C.J. Separation processes 1981 McGraw-Hill Book Company Engleski
Coulson, J.M., Richardson, J.F. Chemical Engineering 1978 Pergamon Press, Oxford Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena