Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz rashladnih sistema (17.DM517)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje sa postrojenjima i procesima u oblasti rashladne tehnike.

Ishod:

Osposobljavanje studenata za razumevanje procesa i tehnika hlađenja.

Sadržaj:

Primena rashladnih sistema. Ciklusi, rashladni koeficijent. Rashladna sredstva. Elementi rashladnih sistema: kompresori, isparivači, kule za hlađenje i kondenzatori, ostale komponente. Regulacija kompresorskih rashladnih sistema. Absorpcioni rashladni uređaji. Toplotne pumpe. Kriogena tehnika.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vujić, S. Rashladni uređaji 1995 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Ananthanarayanan P.N. Basic Refrigeration and Air Conditioning 2005 Tata McGraw-Hill Education Engleski
Rundle, R. Automotive Cooling System 1999 Krause Publications Engleski
Formiranje ocene: