Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz kvaliteta unutrašnje klime (17.DM514)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja, razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština o uticaju unutrašnje klime (termički komfor, vizuelni komfor, zvučni komfor, kvalitet vazduha, elektromagnetno zračenje, vibracija) na ljudsko zdravlje, udobnost i performanse. Studenti će analizirati postojeću literaturu, a praktičan rad će im omoći da se detaljno upoznaju sa parametarima unutrašnje klime i njihovim uticajem na udobnost, zdravlje i rad čoveka. Studenti će moći da izračunaju, analiziraju i procene kvalitet unutrašnje klime u praksi.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike iz oblasti kvaliteta unutrašnje klime vezanih za: Upoređivanje uticaja unutrašnjeg okruženja na zdravlje ljudi, udobnost i učinak, Tumačenje standarda unutrašnjeg okruženja i odgovarajuće naučne literature, Primena metoda merenja koje se često koriste za karakterizaciju unutrašnjeg okruženja, Upotreba instrumenta za merenje tipičnih unutrašnjih parametara kao što su temperatura, vlaga i CO2, Realizacija laboratorijskih istraživanja (uključujući razumevanje kako se planira i izvodi eksperiment), Razumevanje fizike i realizacija dinamičkih proračuna koncentracija zagađujućih materija u prostoru, Planiranje i realizacija glavnog mernog zadatka u zgradi sa problemima unutrašnje klime sa preporukama za poboljšanje

Sadržaj:

Predmet sadrži napredno znanje iz sledećih oblasti: unutrašnji termički parametri sredine, uslovi udobnosti, nestacionarni uslovi, zaptivenost (infiltracija vazduha), modeliranje i merenje kvaliteta vazduha koji se udiše. Identifikacija izvora zagađenja i stope ventilacije. Uticaj ventilacije na efikasnost i produktivnost ljudi, obrasci protoka vazduha u sobama. Bio-efekti, duvanski dim, proizvodi sagorevanja, off-gassing iz građevinskih materijala, vlažnost vazduha, mikroorganizmi, radon, ioni i električna polja. Metode merenja i instrumenti. Strategija za izvođenje istraživanja unutrašnjih klimatskih uslova u praksi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studiski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada. Softverski paketi koji se koriste su: CBE Thermal Comfort Tool, MRT Calculator, DesignBuilder, IES-VE , EnergyPlus, SketchUp sa dodatkom OpenStudio.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora ASHRAE Standard 62.2 Ventilation and Acceptable Indoor Air Quality in Low-Rise Residential Buildings 2016 ASHRAE Engleski
Grupa autora REHVA Guidebook, Indoor Climate Quality Assessment 2011 REHVA Engleski
Gruopa autora ASHRAE/ANSI Standard 55: Thermal Environmental Conditions for Human Occupancy 2013 ASHRAE Engleski
Grupa autora REHVA Guidebook, Indoor Climate and Productivity in Offices 2007 REHVA Engleski
Grupa autora Standardi ISO 7730, 7726 i EN 15251 2007 ISO i EN Engleski
Grupa autora ASHRAE IAQ Guide 2009 ASHRAE Engleski
Grupa autora ASHRAE Standard 62.1 Ventilation for Acceptable Indoor Air Quality 2016 ASHRAE Engleski
Derek Clements-Croome Creating the Productive Workplace 2005 Srpski jezik
Delos Living LLC THE WELL BUILDING STANDARD V1.0 2014 International WELL Building Institute, USA Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad
Predavanja
Predavanja