Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dinamičko modeliranje i ocena performansi zgrada (17.DM513)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja, razvijanje naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština o Total Building Performance Simulation (TBPS). TBPS su se pokazale kao efikasno sredstvo za podršku projektovanja i rada objekata sa visokim performansama, kao što su nula-fosilne-energetske zgrade ili zgrade sa nultom emisijom. TBPS doprinosi jačanju inovacija u projektovanju objekata visokih performansi u odnosu na nove tehnološke mogućnostima i ograničenja zaštite životne sredine. Razvijeno znanje: Fundamentalno razumevanje ukupne simulacije karakteristika zgrade, Razumevanje termičkog i vizuelnog komfora, kvaliteta unutrašnjeg vazduha, i njihovih odnosa prema u zgradama, Razumevanje ponašanja na omotača zgrade u dinamičkim uslovima okoline.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike primene TBPS softvera. Snažan naglasak biće stavljen na upotrebu TBPS softvera, ali je obim ovog predmeta nije ograničena samo na obuku za izabrani program. Umesto toga, studenti će naučiti napredne tehnike računarskog modeliranja, uz niz komplikovanih modela koji omogućavaju istraživanje ključnih karakteristika i ograničenja usvojenog softvera. Razvijene sposobnosti: Izbor najpogodnijeg TBPS softver zasnovanog na ciljevima simulacije, Formiranje energetskog modela, usvajanje najpogodnije metode modeliranja za postizanje ciljeva simulacija, Kontrola pouzdanosti rezultata simulacije, Procena performansi zgrade, Efektivno i efikasno korišćenje rezultata simulacije procesa projektovanja, rekonstrukcije, upravljanja i održavanja zgrade.

Sadržaj:

Osnove TBPS - Teorijski modeli za TBPS softvere - Principi, pretpostavke i ograničenja u nekim od modela u TBPS softverima - Kontrola tremičkog kvaliteta zgrada putem softvera - Tehnički i ne - tehnički aspekti upotrebe TBPS softvera u toku izgradnje, rekonsrukcije i održavanja - Primena TBPS softvera u istraživanju, analizama i projektovanju.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada. Takođe, posete međunarodnim konferencijama i sajmovima i aktivna saradnja sa domaćim i međunarodnim stručnim organizacijama KGH, ASHRAE, REHVA… Softverski paketi koji se koriste su: DesignBuilder, IES-VE , EnergyPlus, SketchUp sa dodatkom OpenStudio, IntergaCAD.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Shauna Mallory-Hill, Wolfgang F. E. Preiser, Christopher G. Watson Enhancing Building Performance 2012 Wiley-Blackwell Engleski
Ali Malkawi, Godfried Augenbroe ADVANCED BUILDING SIMULATION 2004 Spon Press Engleski
Edited by Jan Hensen and Roberto Lamberts Building Performance Simulation for Design and Operation 2011 Spon Press, London Engleski
Joseph Clarke ENERGY SIMULATION IN BUILDING DESIGN 2001 Butterworth-Heineman Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena