Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Integralni i održivi pristup projektovanju zgrada (17.DM512)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja, razvijanje naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština o integrisanom i održivom procesu projektovanja objekata, objašnjavajući osnovne koncepta i njegovu temeljnu primenu u praksi.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike iz oblasti integrisanog i održivog projektovanja objekata, u teoriji i praksi. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u ovoj oblasti. Ovladavanje kreativnim sposobnostima i metodama primenu koncepta integrisanog i održivog projektovanja objekata.

Sadržaj:

Konceptualni dizajn Low Carbon projekat objekta Napredno termičko modeliranje objekta Napredno modelranje vazdušnog toka Napredno modeliranje osvetljenja Procene životnog ciklusa objekta

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studiski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.Takođe, posete međunarodnim konferencijama i sajmovima i aktivna saradnja sa domaćim i međunarodnim stručnim organizacijama KGH, ASHRAE, REHVA… Softverski paketi koji se koriste su: DesignBuilder, IES-VE , EnergyPlus, SketchUp sa dodatkom OpenStudio, IntergaCAD.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Ashrae Green guide: Design, Construction, and Operation of Sustainable Buildings 2013 ASHRAE Engleski
Paul Appleby Integrated Sustainable Design of Buildings 2011 Earthscan Engleski
Grupa autora ASHRAE Standard 189.1 for High-Performance Green Buildings 2011 ASHRAE Engleski
Grupa autora ASHRAE Handbook-Fundamentals 2017 ASHRAE Engleski
Formiranje ocene: