Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz kotlova (17.DM507)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje za rad na poslovima: konstruisanja, projektovanja, eksploatacije, inženjeringa i konstaltinga iz oblasti kotlovskih postrojenja.

Ishod:

Sticanje osnovnih znanja o problemima i metodologiji rešavanja problema pri konstruisanju, projektovanju, vođenju pogona (stacionarnog i nestacionarnog u smislu promene opterećenja), inženjeringu i konstaltingu kotlovskih postrojenja. Konstrukcija kotlova; gorivo, statika sagorevanja i ložišni uređaji; termički proračuni; aerodinamika i hidraulika; korozija, habanje, prljanje i čišćenje; racionalizacija i ispitivanja kotlovskih postrojenja; uticaji kotlova na životnu sredinu i sprečavanje zagađenja okoline.

Sadržaj:

Uvod, klasifikacija kotlova, tendencija razvoja. Goriva, sastav, vrste i karakteristike goriva. Sagorevanje goriva, statika i kinetika sagorevanja, produkti sagorevanja. Uređaji za sagorevanje čvrstih, tečnih i gasovitih goriva. Priprema goriva za sagorevanje. Voda i para. Toplotni proračun parnih kotlova. Aerodinamika gasnog i vazdušnog trakta. Hidrodinamički procesi u parnim kotlovima. Osnovni elementi parnih kotlova. Skelet, ozid i izolacija kotlova. Dinamika i regulacija parnog kotla. Kotlovski čelici i proračun na čvrstoću. Korozija kotlovskih zagrevnih površina. Kotlovi i okolina.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gulič, M., Brkić. Lj., Perunović., P. Parni kotlovi 1986 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Kumar Rayaprolu Boilers: A Practical Reference 2017 CRC Press Engleski
Brkić Lj. i Živanović Lj. Parni kotlovi 1997 Mašinski fakultet u Beogradu Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Predmetni projekat Da Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad