Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i upravljanje termoenergetskim sistemima (17.DM503)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja i upoznavanje studenata sa problemima i načinima matematičkog modelovanja i upravljanja TEP.

Ishod:

Modelovanje termoenergetskih sistema, kako bi svoja znanja mogao da iskoristi kako u praksi, tako i za naučno-istraživački rad.

Sadržaj:

Opis termoenergetskog sistema sa sistemom matematičkih jednačina. Rešavanje sistema jednačina uz primenu različitih programskih jezika.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Miljković B. Dinamika i modeliranje termoenergetskih sistema - pripremi 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi sad Srpski jezik
Luyben, W.L. Process modeling, simulation and control for chemical engineers 1973 Tokyo Engleski
Debeljković, D. Dinamika parnih kotlova 2001 Čigoja štampa, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena