Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Termoenergetski sistemi i postrojenja (17.DM500)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
ESPB 10

Osposobljavanje studenata za rad u poslovima: projektovanja, eksploatacije, inženjeringa i konstaltinga iz oblasti termoenergetskih postrojenja na nivou osnovnog proračuna (baznog inženjeringa).

Osnovna znanja o termoenergetskim postrojenjima, detaljna znanja o procesima u termoenergetskim postrojenjima, kristerijumima za proračun, kao i znanja proračuna svih procesa u termoenergetskim postrojenjima i režima njihovog rada na nivou baznog inženjeringa. Dimenzionisanje opreme termoenergetskih postrojenja na nivou baznog inženjeringa.

Opšti energetski okviri (energija, energetski sistemi, TEP, vrste TEP, načini prikazivanja TEP, struktura TEP). Elektroenergetski i toplotnoenergetski sistemi u Srbiji (sistem EPS-a, toplotnoenergetski sistemi u Beogradu i Novom Sadu). Prethodno definisanje TEP (predviđanje potreba za energijom - uklapanje TEP u privredni sistem - uklapanje TEP u energetski sistem - po energiji i po snazi - i uklapanje TEP u okolinu. Osnovni procesi u TEP (proces sagorevanja, proces prenosa toplote, proces strujanja, proces transformacije energije u TEP - sa parnim turbinama, sa gasnim turbinama sa hlađenjem i sa kombinovanim parnim i gasnim turbinama sa hlađenjem - proces degradacije materijala i trošenja radnog veka, procena rizika od havarija). Osnovna oprema TEP (generatori pare, parne i gasne turbine, elektrooprema). Osnove tehnologije rada TEP (stacionarni - projektni i neproračunski režimi i nestacionarni - prelazni i poremećajni režimi). Regulisanje TEP (načini i efekti - prednosti i nedostaci). Pomoćni sistemi TEP (rashladni sistem, ekološki sistemi, sistem dopreme goriva, sistem otpreme šljake i pepela, sistem HPV-a, sistem pomoćne pare). Ekonomija rada TEP.

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kumar Rayaprolu Boilers: A Practical Reference 2017 CRC Press Engleski
Grković,V., Jovanović A. Termoenergetskih postrojenja : procesi i oprema 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Studijski istraživački rad