Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz mehanike fluida (17.DM432)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehanika fluida, hidropneumatska, gasna i naftna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Ovim kursom predviđeno je sticanje znanja o savremenim prilazima proučavanja mehanike fluida. Predmetom se predviđa razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu mehanike fluida. Takođe je planirano i postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u sferi računarske dinamike fluida.

Ishod:

Postizanje temeljnog poznavanje problematike iz oblasti mehanike fluida. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti mehanike fluida. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja problema u oblasti mehanike fluida.

Sadržaj:

Generalisan koordinatni sistem; Hidraulični udar, kavitacija, dilatacija cevovoda; Strujanje nenjutnovskih fluida kroz cevi; Strujanje u otvorenim kanalima; Računarska dinamika fluida, Transportni fenomeni; Dinamika superfluida; Primena softvera; Transportni fenomeni.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijsko istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora , organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimentalnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ferziger, Joel H., Peric, Milovan Computational Methods for Fluid Dynamics 2002 Springer-Verlag Berlin Heidelberg Engleski
Bukurov, Ž. Mehanika fluida 1987 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kundu, P.K., Cohen, I.M. Fluid Mechanics 2002 Academic Press Engleski
Bird, R.B., Stewart, W.E., Lightfoot, E.N. Transport Phenomena 2002 John Wiley and Sons, New York Engleski
White, F.M. Fluid Mechanics 2009 McGraw Hill Engleski
Formiranje ocene: