Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz hidrauličnih mašina (17.DM335)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehanika fluida, hidropneumatska, gasna i naftna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Ovim kursom predviđeno je sticanje znanja o savremenim prilazima proučavanju hidrauličkih mašina. Predmetom se predviđa razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu hidrauličkih mašina. Takođe je planirano i postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u sferi primene računarske dinamike fluida u razvoju hidrauličkih mašina.

Ishod:

Postizanje temeljnog poznavanje problematike iz oblasti hidrauličkih mašina. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti hidrauličkih mašina. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja problema u oblasti hidrauličkih mašina.

Sadržaj:

Momentne jednačine zaleta radnog kola. Nestacionarno strujanje radnog fluida kroz cevi. Dinamičke karakteristike hidrodinamičkih prenosnika i pumpi. Karakteristike otpora obrtanju radnih kola. Hidraulični udar. Kavitacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijsko istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora , organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimentalnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vuković, V., Tašin, S. Uvod u hidropneumatsku tehniku 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Uzelac, D., Bikić, S. Hidropneumatske komponente 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gülich, J.F. Centrifugal Pumps 2014 Springer-Verlag, Berlin Engleski
Pippenger, J.J., Hicks, T.G. Industrial Hydraulics 1979 McGraw-Hill Book, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena