Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene metode projektovanja i konstruisanja mašina (17.DM213)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo, Katedra za mašinske konstrukcije, transportne sisteme i logistiku
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Proširivanje znanja iz oblasti razvoja, projektovanja i konstruisanja mobilnih sredstava mehanizacije.

Ishod:

Osposobljavanje za rešavanje kompleksnih problema razvoja i projektovanja proizvoda iz oblasti mobilnih sredstava mehanizacije.

Sadržaj:

Razvoj proizvoda. Značaj i uloga projektovanja. Projektovanje kao stvaralački proces. Teorija projektovanja. Vrste projekata. Metode za formiranje varijantnih rešenja i izbor optimalne varijante. Metodologija automatizovanog projektovanja. Geometrijsko modeliranje – 3D modeli i CAD programi. Parametarsko i asocijativno modeliranje. Osnove industrijskog dizajna. Primena MKE u inženjerskoj analizi. Automatizacija postupaka inženjerske analize primenom CAE programa. Modeliranje mobilnih mašina (kruto i elastokinetički modeli). Naprezanja i dimenzionisanje elemenata. Integracija softvera i formiranje virtualnog prototipa mašina. Osnove i metode u razvojno-konstrukcijskom procesu sa osvrtom na informacijske sisteme. Razumevanje iterativnosti u procesu konstruisanja. Osnovna funkcionalnost PLM (PDM) sistema. Struktura proizvoda kao osnova za definisanje informacijskih sistema. Upravljanje dokumentima. Protok informacija (workflow management). Arhiviranje dokumenata u različitim oblicima. Nadogradnja funkcionalnosti PLM sistema. Integracija PLM sistema sa CAD i poslovnim sistemima. Tipizacija proizvoda. Korišćenje znanja i iskustava u PLM sistemima. Mreža znanja i iskustava. Izbor primarnog PLM sistema u odnosu na predpostavljene strukture proizvoda i tokove informacija. Postavka PLM sistema i izrada prototipa. Podsistemi za nadzor u simulaciji i realizaciji novih proizvoda. Prednosti i mane PLM sistema. Izrada računarskih programa za upravljanje podacima o proizvodima. Elektronsko arhiviranje podataka. Sistem za upravljanje podacima (PLM). Informacijski lanac procesa i virtualna stvarnost.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hubka, V., Erder, W.E. Theory of Technical Systems 1988 Springer Verlag, Berlin, Heidelberg, New York Engleski
Janošević D. Projektovanje mobilnih mašina 2000 Mašinski fakultet Niš Srpski jezik
Jovanović, M. Teorija projektovanja konstrukcija računarom 1994 Mašinski fakultet, Niš Srpski jezik
- ANSYS ED Workbench Tutorial - Introduction and Overview 2000 - Engleski
Zamani, N.G. Catia V5 FEA Tutorials 2006 SDC, Mission Engleski
Jovanović, M., Jovanović, J. CAD/FEA: praktikum za projektovanje u mašinstvu 2000 Mašinski fakultet, Niš; Mašinski fakultet, Podgorica Srpski jezik
J. Bethune Engineering Design and Graphics with Autodesk Inventor 2008 2008 - Engleski
Vladić, J. Projektovanje računarom : skripta 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Duhovnik, J., Tavčar, J. Elektronsko poslovanje i tehnički informacijski sistemi 2000 LECAD, Univerzitet u Ljubljani, Mašinski Fakultet Engleski
Formiranje ocene: