Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz sistema i signala (17.DGI016)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti ovladaju naprednim tehnikama za klasifikaciju i estimaciju signala. To podrazumeva da u praktičnim problemima budu u stanju da izvrše karakterizaciju signala u smislu njegovog modeliranja i modeliranja stohastičkog signala koji svoj uzrok ima ili u nemodeliranoj dinamici signala ili u mernom šumu.

Ishod:

Očekivani ishodi predmeta su veštine kojima će studenti ovladati u smislu detekcije, modeliranja, estimacije parametara i klasifikacije signala iz najrazličitijih oblasti inžinjerske prakse: u oblasti video signala, audio signala, električnih signala dobijenih sa mernih uređaja i sistema itd.

Sadržaj:

Značaj signala u upravljanju. Arhitektura DSP TMS320C2000 platforme optimizovane za upravljačke sisteme. Frekvencijski spektar i frekvencijska analiza u upravljanju. Primena DFT i FFT algoritama i digitalnih filtera u upravljanju. Implementacija linearnog regulatora sa kvadratnim kriterijumom optimalnosti, adaptivnih upravljačkih algoritama i fazi upravljanja. DSP algoritmi senzorskog i bezsenzorskog upravljanja motorima (Luenbergov opserver; Kalmanov opserver).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Projekat. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Milić, Lj., Dobrosavljević, Z. Uvod u digitalnu obradu signala 1999 ETF, Beograd Srpski jezik
Popović, M. Digitalna obrada signala 1997 Nauka, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: