Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz geodetskih mreža i njihova optimizacija (17.DGI014)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za hidrotehniku i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geodezija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih i stručnih teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti geodezije, uključujući kritičko razumevanje teorija, ključnih koncepata, metoda i principa. Sticanje naprednih znanja iz oblasti pasivnih i aktivnih geodetskih referentnih mreža i naprednih metoda optimizacije projektovanja geodetskih mreža na vrhunskom nivou.

Ishod:

Primenjuje napredne i specijalizovane veštine i tehnike potrebne za rešavanje ključnih problema u istraživanju i za proširivanje i redefinisanje postojećeg znanja ili oblasti rada. Interpretira rezultate u skladu sa međunarodnim naučnih standardima. Razvija nove alate i instrumente u oblasti optimizacije projektovanja geodetskih mreža.

Sadržaj:

Klasifikacija geodetskih mreža, Izravnanja geodetskih mreža, Optimizacija projektovanja geodetskih mreža. Metode optimizacije (linearno programiranje i Simpleks metoda, globalne optimizacione metode - Genetski algoritmi). Mreže permanentnih GPS stanica, Funkcionalnost GPS sistema, Struktura GPS sistema, Principi pozicioniranja, GPS klase servisa, GPS signali, GPS podaci, Prijem GPS signala, Greške pri GPS pozicioniranju, Ocene tačnosti GPS prijemnika, Proširenja GPS sistema, diferencijalni, Real-Time DGPS, Naknadna obrada diferencijalnih merenja, Invertovani DGPS, Praćenje faze nosioca GPS signala, formati DGPS podataka, Izvorni podaci i podaci o popravkama, RTCM format podataka, RASANT format podataka, RINEX format podataka, NMEA format podataka, mrežno RTK pozicioniranje, Arhitektura sistema za mrežno RTK pozicioniranje, Karakterizacija izvora grešaka, Format za prenos, Ćelije, Mrežne korekcije, Raspored slanja poruka, Kratak pregled poruke, Primeri korekcionih mreža koje rade u emisionom režimu, GNSMART rešenje kompanije Geo,Leica Spider sistem, SAPOS sistem, Projekat EUPOS (EUropean POSition Determination System), VRS sistemi, Aktivna referentna geodetska GPS osnova, Komponente aktivne GPS osnove, Permanentne stanice, Akviziciona komponenta, Distribuciona komponenta, Korisnički servisi, Klasifikacija servisa, Primena servisa u geodetskom premeru terena.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad. Predispitne obaveze: 30% bodova student treba da obezbedi realizacijom predmetnog projekta. Završni ispit – teorijski ispit 70%.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vračarić, K., Aleksić, I. Praktična geodezija 2007 Geokarta, Beograd Srpski jezik
Mihailović, K., Aleksić, I. Koncepti mreža u geodetskom premeru 2008 Geokarta, Beograd Srpski jezik
Toša Ninkov Optimizacija projektovanja geodetskih mreža 1989 Građevinski fakultet, Naučna knjiga Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena