Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz integrisanih sistema premera (17.DGI012)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za hidrotehniku i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geodezija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti geodezije, geomatike i geoinformatike. Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti premera terena i integrisanih sistema za premer.

Ishod:

Stečena znanja koristi u stručnim predmetima, u formulisanju i u rešavanju inženjerskih problema.

Sadržaj:

Napredne metode merenja GPS-om, diferencijalni (DGPS) i kinematički premer u realnom vremenu (RTK). Metode određivanja i tehnike traženja ambiguiteta (metoda najmanjih kvadrata, varijanse-kovarijanse, FASF, Lambda metoda i druge) kako za fazne tako i za kombinaciju podataka koda i faze. Planovi razvoja GPS -a i prednosti koje nove mogućnosti donose integraciji senzora i geomatici. Osnovni principi i preduslovi integracije senzora, prednosti koje proizilaze iz integracije. Karakteristike senzora koji se primjenjuju u integraciji za geodetske i geoinformatičke svrhe (GPS, inercijalni sistemi, senzori za daljinsku detekciju, odometri i žiroskopi). Alogritmi integracije senzora. Integracija GPS-a i GIS-a. Integracije senzora za negeodetske namene. Geomatički pristup integraciji senzora, definisanje prostora integrisanih senzora, problemi prikupljanja i kvaliteta podataka.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Burrough, P., McDonnell, R. Principi geografskih informacionih sistema 2006 Građevinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Hofmann-Wellenhof, B., Lichtenegger, H.,Colins J. GPS Theory and Practice 2001 Engleski
George Taylor, Geoff Blewitt Inteligent Positioning – GIS – GPS Unification 2006 Wiley Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena