Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz deformacionih merenja i analize (17.DGI011)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za hidrotehniku i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geodezija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih i stručnih teorijskih i praktičnih znanja koja se odnose na teorije, principe i procese u oblasti geodezije i deformacionih merenja i analize, uključujući kritičko razumevanje teorija, ključnih koncepata, metoda i principa. Sticanje naprednih znanja iz oblasti prikupljanja i obrade podataka u deformacionoj analizi, strejn analizi i robusnim metodama na vrhunskom nivou.

Ishod:

Primenjuje napredne i specijalizovane veštine i tehnike potrebne za rešavanje ključnih problema u istraživanju i za proširivanje i redefinisanje postojećeg znanja ili oblasti rada. Interpretira rezultate u skladu sa međunarodnim naučnih standardima. Razvija nove alate i instrumente u oblasti deformacionih merenja i analize.

Sadržaj:

• Temeljni merni postupci pri praćenju pomaka/pomeranja. • Organizacija programa ispitivanja deformacija. • Projekat homogenog sistema opažanja i izbor mernih mesta. • Plan i program merenja. • Optimalna tačnost i ekonomičnost merenja. • Praćenje pomeranja i deformacija automatskim mernim sistemima. • Analiza deformacija. • Statistički parametri i testovi – kao uvod u deformacionu analizu. • Data Snooping metoda. Homogenost varijansi. •Globalna analiza. • Ocena komponenti disperzija. Metode deformacione analize više epoha merenja • Hanoverski model. • Karlshrue model. • Generalizovani metod analize deformacionih merenja. • Funkcionalni i stohastički modeli izravnanja. • Lokalizovanje pomaka. • Interpretacija rezultata merenja. • Aproksimacija kretanja pojedine merne tačke objekta. • Korelacija između poeranja pojedinih tačaka objekta. • Ukupna deformacija objekta. • Prikaz rezultata ispitivanja. • Modeli kongruencije. • Sukcesivna dekompozicija kvadratne fore. • Robusne metode u analizi deformacija. • Model pomeranja krutog tela. • Savremene metode određivanja deformacija (Fazi logika, Neuronske mreže, Strejn analiza). • Sistemi za kontinualni monitoring inženjerskih objekata.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Perović, G. Least squares 2005 Faculty of Civil Engineering University, Belgrade Engleski
Perović, G. Precizna geodetska merenja 2007 autor, Beograd Srpski jezik
Caspary, W. F Concept of network and deformation analiysis 1996 The university of New South Wales, Kensigton, Aus Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena