Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz savremene kartografije (17.DGI005)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geoinformatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje novih i primenjenih znanja iz oblasti Kartografije, Geoinformatike i Web Kartografije. Cilj ovog predmeta je da se prodube i integrišu znanja iz oblasti Kartografije i Geoinformatike, osposobiti studente da razumeju i primene savremene metode analize i kartografske vizualizacije.

Ishod:

Stečena znanja koristi u stručnim predmetima, u formulisanju i u rešavanju kartografskih i drugih geoinformatičkih problema.

Sadržaj:

Infrastruktura geoprostornih podataka. ISO standardi. Interoperabilnost i zahtevi za interoperabilnošću. Modelovanje baza podataka i UML. Oblikovanje kartografskih proizvoda. Modelna i kartografska generalizacija. Kartografski informacioni sistemi i internet. Oblikovanje internetskih karata: rezolucija, boje, tekst i simboli, formati, veličina datoteka i vreme učitavanja. Animacija u kartografiji. Vizualizacija geopodataka. Kriterijumi ocene kvaliteta projekcije. Najbolje i idealne kartografske projekcije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Internet. Istraživačko-studijski rad. Projektni zadatak.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zeiler, M. Modeling Our World: The ESRI Guideto Geodatabase Design. Second Ed. 2010 ESRI Press, Redlands, USA Engleski
Tyner, Judith Principles of Map Design 2010 Guilford Press, New York, USA Engleski
Kraak, M. J., & Ormeling, F. Cartography: Visualization of Spatial Data 2011 Guilford Press, New York, USA Engleski
MacEachren, A. M., & Taylor, D. R. F. (Eds.) Visualization in Modern Cartography 2013 Elsevier Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena