Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz detekcije objekata podzemne infrastrukture (17.DGI004)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geoinformatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti geodezije, geomatike i geoinformatike. Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti detekcije objekata podzemne infrastrukture.

Ishod:

Stečena znanja koristi u stručnim predmetima, u formulisanju i u rešavanju inženjerskih problema.

Sadržaj:

Uvod, istorijat. Informacije o podzemnoj infrastrukturi u katastru. Specifičnosti pri detekciji različitih tipova instalacija. Osnovna kategorizacija metoda za detekciju podzemnih instalacija. Detekcija podzemne infrastrukture primenom induktivnih metoda. Detekcija podzemne infrastrukture primenom specifičnih metoda. Detekcija curenja cevovoda. Detekcija nivoa podzemnih voda. Detekcija podzemne infrastrukture primenom georadara. Estimacija parametara podzemnih objekata detektovanih georadarom. Integracija GPS i GPR podataka. Standardna metodologija vizuelizacije merenja u projektu. Formiranje GIS aplikacije sa informacijama o podzemnim instalacijama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
D. J. Daniels Ground Penetrating Radar – Second edition 2004 IEE, London, GBR Engleski
A. Benedetto, L. Pajewski (Eds.) Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar 2015 Springer Engleski
George Taylor, Geoff Blewitt Intelligent Positioning, GIS-GPS Unification 2006 Wiley And Sons Engleski
Begović, J., Smiljković, D. Katastar zemljišta i podzemnih vodova 1990 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Vukotić, Nj., Zrnić, J. Katastar vodova 2001 Viša građevinsko-geodetska škola u Beogradu, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena