Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz geoinformacionih sistema (17.DGI001)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geoinformatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti geoinformatike i geoinformacionih sistema.

Ishod:

Stečena znanja se koriste u stručnim predmetima, u formulisanju i u rešavanju inženjerskih problema.

Sadržaj:

Mesto i uloga geoinformacionih sistema (GIS). Uvod u GIS. Osnovni pojmovi i terminologija. Infrastruktura podataka o prostoru. Prostorni referentni okviri. Modeliranje prostornih entiteta, rasterski i vektorski modeli, geometrija, topologija i topografija prostora. Dekompozicija elemenata prostora. Arhitektura GIS sistema. Baze podataka o prostoru. Interpretacija i prezentacija podataka o prostoru. Standardizacija u oblasti geoinformacionih sistema i tehnologija – OpenGis, ISO TC211. Primena standarda u realizici GIS sistema. Primene GIS tehnologija u različitim oblastima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Shekhar, S., Chawla, S. Spatial Databases: A Tour 2003 Prentice Hall, New Jersey. Engleski
McCloy, K.R. Resource Management Information Systems: Remote Sensing, GIS and Modelling 2006 CRC, Taylor & Francis group, New York Engleski
Grupa autora Časopisi sa liste Kobson-a i doktorske disertacije iz oblasti 2012 Srpski/engleski jezik
Burrough, P., McDonnell, R. Principi geografskih informacionih sistema 2006 Građevinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Jones, C.B. Geographical Information Systems and Computer Cartography 1997 Longman, Singapore Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena