Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz programskih paradigmi (17.DEPSI6)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje dubokih znanja o različitim programskim jezicima i paradigmama. Student treba da izgradi samostalno naučno gledište iz ove oblasti, a stečena znanja primeni u analizi, proučavanju i rešavanju realnih problema.

Ishod:

Student je obučen za samostalnu implementaciju programa u različitim programskim jezicima i paradigmama. Student je osposobljen da kreativno primeni stečena znanja u analizi, proučavanju i rešavanju realnih problema.

Sadržaj:

Pregled različitih programskih paradigmi. Razlike između dominantnih paradigmi. Imperativna paradigma. Funkcionalna paradigma. Objektno orijentisana paradigma. Ugovorno programiranje. Deklarativna paradigma. Simboličko programiranje. Generičko programiranje. Metaprogramiranje. Jezički-orijentisano programiranje. Multiparadigma. Savremeni programski jezici i programske paradigme. Rešenje problema kroz različite paradigme. Implementacija i analiza konkretnih primera. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživačko studijski rad u oblasti programiranja. Istraživačko studijski rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, eventualno pisanje rada iz oblasti programiranja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Praktičan rad na računaru. Konsultacije. Student je obavezan da samostalno uradi projekat i napiše seminarski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gabbrielli M., Martini S. Programming Languages: Principles and Paradigms 2006 Springer Engleski
Thompson S. Haskell: The Craft of Functional Programming. 3rd ed. 1997 Addison-Wesley Engleski
Kraus, L. Programski jezik "C" : sa rešenim zadacima 2000 Akademska misao, Beograd Srpski jezik
Kochan S. Programming in Objective-C 2013 Addison-Wesley Engleski
Van Roy P., Haridi S. Concepts, Techniques, and Models of Computer Programming 2003 Royal Institute of Technology (KTH) Swedish Institute of Computer Science Engleski
Alexandrescu A. Modern C++ Design: Generic Programming and Design Patterns Applied 2001 Addison-Wesley Professional Engleski
Abrahams D., Gurtovoy A. C++ Template Metaprogramming: Concepts, Tools, and Techniques from Boost and Beyond 2004 Addison-Wesley Professional Engleski
Meyer, B. Object-Oriented Software Construction 1988 Prentice Hall, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena