Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Izabrana poglavlja iz vođenja elektroenergetskih mreža u uslovima kvara (17.DEES30)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje sa novim postupcima u upravljanju ispadima, sa akcentom na prognoziranje ispada u uslovima vremenskih nepogoda kao i napredne metode upravljanja velikim distributivnim mrežama prilikom velikih vremenskih nepogoda. Predmetom treba da se produbi i znanje o predikciji lokacije ispada i lokacije kvara na bazi pametnih brojila i inteligentnih uređaja u distributivnim mrežama.

Ishod:

Sticanje znanja i sposobnosti studenta za samostalan i timski naučno istraživački rad u predmetnoj oblasti.

Sadržaj:

Prognoza uticaja velikih nepogoda na distributivnu mrežu. Optimalna priprema distributivne mreže za vremenske nepogode. Procena štete distributivne mreže. Inteligentna predikcija lokacije ispada u distributivnim mrežama. Inteligenta lokacija kvara u distributivnim mrežama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
J. Northcote-Green, R. G. Wilson Control and automation of electrical power distribution systems 2006 CRC Press Engleski
L. Grigsby Electric power generation, transmission, and distribution 2016 CRC press Engleski
J. A. Momoh Electric power distribution, automation, protection, and control 2007 CRC press Engleski
S. Borlase Smart Grids: Infrastructure 2012 Technology and Solutions, 2012, CRC Press Engleski
M. Vadari, S Vadari Electric System Operations: Evolving to the Modern Grid 2013 Artech House Engleski
A. Chowdhury, D. Koval Power distribution system reliability: practical methods and applications 2011 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena