Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene metode digitalnog upravljanja električnim proizvodnim blokovima (17.DE523)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja za istraživački i praktični rad u oblasti upravljanja naponima proizvodnih blokova.

Ishod:

Poznavanje uređaja za primarnu regulaciju napona proizvodnih blokova. Poznavanje uređaja za sekundarnu regulaciju napona elektrane. Poznavanje principa koordinisane regulacije napona. Poznavanje i podešavanje parametra uređaja za regulaciju napona od značaja za EES u skladu sa regulativom i za potrebe koordinacije zaštita. Sposobnost izbora uređaja za regulaciju napona u EES: regulatora pobude, regulatora napona elektrane, blok transformatora sa promenljivim odnosom transformacije i uređaja za kompenzaciju napona u EES. Sposobnost definisanja reaktivnih i naponskih regulacionih opsega proizvodnih blokova. Poznavanje metoda za ispitivanje ispunjenosti zahteva za priključenje novog ili rekonstruisanog proizvodnog objekta. Poznavanje metode za ispitivalje pogonske karte proizvodnih blokova. Estimacija ključnih parametara proizvodnih blokova na osnovu podataka raspoloživih u objektu i u realnom vremenu. Povećanje fleksibilnost proizvodnih blokova.

Sadržaj:

Karateristike proizvodnih blokova. Karakteristike sinhronih mašina. Ispitivanje sinhronih mašina. Pogonski dijagrami proizvodnih blokova. Karakteristike uređaja za primarnu i sekundarnu regulaciju napona proizvodnih blokova. Metode za ispitivanje, određivanje i estimaciju parametra proizvodnih blokova. Metode za teorisko i praktično određivanje pogonskog dijagrama regulisanih i neregulisanih proizvodnih objekata i njihovu verifikaciju. Obrada podataka dobijenih merenjima na objektu i prilagođavanje modela proizvodnih blokova. Odabrana poglavlja iz elemenata zaštite i upravljanja EES. Sistemi i uređaji za upravljanje u EES.

Metodologija izvođenja nastave:

Deo nastave se realizuje kroz samostalni istraživački rad u oblasti automatizacije i kontrole savremenih proizvodnih blokova prvenstveno kroz paralelno istraživanje najnovijih naučnih dostignuća i postojeće prakse u cilju postizanja unapređenih rešenja. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno proučavanje naučne literature, organizaciju i izvođenje eksperimenata, obradu podataka, pisanje naučnog rada iz naučne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ajjarapu, V. Computational Techniques for Voltage Stability Assessment and Control 2006 Springer, New York Engleski
Thierry van Cutsem, Costas Vournas Voltage Stability of Electric Power Systems 1998 Springer Engleski
Jahangir Hossain, Hemanshu Roy Pota Robust Control for Grid Voltage Stability: High Penetration of Renewable Energy 2014 Springer Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Seminarski rad Da Da 50.00
Izvođači nastave: