×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Савремене методе дигиталног управљања електричним производним блоковима (17.DE523)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Енергетска електроника, машине, погони и обновљиви извори електричне енергије
ЕСПБ 10

Стицање знања за истраживачки и практични рад у области управљања напонима производних блокова.

Познавање уређаја за примарну регулацију напона производних блокова. Познавање уређаја за секундарну регулацију напона електране. Познавање принципа координисане регулације напона. Познавање и подешавање параметра уређаја за регулацију напона од значаја за ЕЕС у складу са регулативом и за потребе координације заштита. Способност избора уређаја за регулацију напона у ЕЕС: регулатора побуде, регулатора напона електране, блок трансформатора са променљивим односом трансформације и уређаја за компензацију напона у ЕЕС. Способност дефинисања реактивних и напонских регулационих опсега производних блокова. Познавање метода за испитивање испуњености захтева за прикључење новог или реконструисаног производног објекта. Познавање методе за испитиваље погонске карте производних блокова. Естимација кључних параметара производних блокова на основу података расположивих у објекту и у реалном времену. Повећање флексибилност производних блокова.

Каратеристике производних блокова. Карактеристике синхроних машина. Испитивање синхроних машина. Погонски дијаграми производних блокова. Карактеристике уређаја за примарну и секундарну регулацију напона производних блокова. Методе за испитивање, одређивање и естимацију параметра производних блокова. Методе за теориско и практично одређивање погонског дијаграма регулисаних и нерегулисаних производних објеката и њихову верификацију. Обрада података добијених мерењима на објекту и прилагођавање модела производних блокова. Одабрана поглавља из елемената заштите и управљања ЕЕС. Системи и уређаји за управљање у ЕЕС.

Део наставе се реализује кроз самостални истраживачки рад у области аутоматизације и контроле савремених производних блокова првенствено кроз паралелно истраживање најновијих научних достигнућа и постојеће праксе у циљу постизања унапређених решења. Студијски истраживачки рад обухвата активно проучавање научне литературе, организацију и извођење експеримената, обраду података, писање научног рада из научне области којој припада тема докторске дисертације.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Thierry van Cutsem, Costas Vournas Voltage Stability of Electric Power Systems 1998 Springer Енглески
Ajjarapu, V. Computational Techniques for Voltage Stability Assessment and Control 2006 Springer, New York Енглески
Јахангир Хоссаин, Хемансху Роy Пота Робуст Цонтрол фор Грид Волтаге Стабилитy: Хигх Пенетратион оф Ренеwабле Енергy 2014 Спрингер Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00