Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Tehnologije magnetskog i optičkog memorisanja informacija (17.DE517)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska elektrotehnika
ESPB 10

Neophodnost da se sve veća količina informacija i podataka memoriše i sačuva, dovela je do razvoja i ekspanzije tehnologija u domenu magnetskog i optičkog memorisanja informacija. Cilj predmeta je upoznavanje i stručno osposobljavanje mladih kolega za samostalan naučni i istraživački rad u domenu istraživanja i unapređenja postojećih, kao i razvoja novih tehnologija magnetskog i optičkog memorisanja informacija.

U okviru ovog predmeta, ishod obrazovanja jeste sticanje znanja i sposobnosti kolega, da kroz samostalan i timski rad, razvijaju i unapređuju tehnike modelovanja i ekvalizacije kanala, potom zaštitnog i modulacionog kodovanja, kao i modernih tehnika dekodovanja na odgovarajućim kanalima, adekvatnim za tehnologiju, kako magnetskog tako i optičkog memorisanja informacija. Kroz svoj naučni i istraživački rad u u domenu konstrukcije novih medijuma za memorisanje informacija, potom tehnika kodovanja i detekcije signala, kolege su u mogućnosti da daju značajan tehnološki doprinos težnji da se u okviru ove dve tehnologije memorisanja informacija, postignu visoke gustine zapisa, a time i dodatno povećaju kapaciteti memorijskih uređaja.

U okviru predmeta je predviđeno da se kolegama izlože neka od postojećih saznanja iz oblasti relevantnih za tehnologije magnetskog i optičkog memorisanja informacija. Planirano je da se pokriju sledeće oblasti: 1. odabrana poglavlja o fizičkim svojstvima magnetskog i optičkog zapisa, 2. modelovanje i ekvalizacija kanala u sistemima za memorisanje informacija, 3. odabrana poglavlja o tehnologijama magnetskog memorisanja • tehnike longitudinalnog i perpendikularnog magnetskog zapisa, • magnetsko memorisanje u sistemima sa više staza (multi-track systems), • HAMR tehnologija, • TDMR tehnologija. 4. odabrana poglavlja o modulacionim kodovima, 5. odabrana poglavlja o zaštitnim kodovima, 6. tehnike iterativnog dekodovanja. Predviđeno je i da se deo nastave odvija angažovanjem kolega na studijskom istraživačkom radu. Njihov rad bi, pored aktivnosti u predmetnoj oblasti, obuhvatio i aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, kao i pisanje naučnih radova.

U okviru predmeta primenjuju se sledeće metode: 1. predavanja – izlaganje teorijskog dela propraćeno je i odgovarajućim primerima koji doprinose boljem razumevanju i eventualnom razjašnjenju pojedinih delova gradiva, 2. konsultacije – pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije, 3. pomoć pri laboratorijskom radu i 4. studijski istraživački rad – proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu kolege su u mogućnosti da samostalno produbljuju gradivo sa predavanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ivan Djordjevic, William Ryan i Bane Vasic Coding for Optical Channel 2010 Springer Engleski
Bane Vasić i Erozan Kurtas Coding and Signal Processing for Magnetic Recording Systems 2005 CRC Press Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja