×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Технологије магнетског и оптичког меморисања информација (17.DE517)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Основне информације:
 
Категорија Стручно-апликативни
Ужа научна област Теоријска електротехника
ЕСПБ 10

Неопходност да се све већа количина информација и података меморише и сачува, довела је до развоја и експанзије технологија у домену магнетског и оптичког меморисања информација. Циљ предмета је упознавање и стручно оспособљавање младих колега за самосталан научни и истраживачки рад у домену истраживања и унапређења постојећих, као и развоја нових технологија магнетског и оптичког меморисања информација.

У оквиру овог предмета, исход образовања јесте стицање знања и способности колега, да кроз самосталан и тимски рад, развијају и унапређују технике моделовања и еквализације канала, потом заштитног и модулационог кодовања, као и модерних техника декодовања на одговарајућим каналима, адекватним за технологију, како магнетског тако и оптичког меморисања информација. Кроз свој научни и истраживачки рад у у домену конструкције нових медијума за меморисање информација, потом техника кодовања и детекције сигнала, колеге су у могућности да дају значајан технолошки допринос тежњи да се у оквиру ове две технологије меморисања информација, постигну високе густине записа, а тиме и додатно повећају капацитети меморијских уређаја.

У оквиру предмета је предвиђено да се колегама изложе нека од постојећих сазнања из области релевантних за технологије магнетског и оптичког меморисања информација. Планирано је да се покрију следеће области: 1. одабрана поглавља о физичким својствима магнетског и оптичког записа, 2. моделовање и еквализација канала у системима за меморисање информација, 3. одабрана поглавља о технологијама магнетског меморисања • технике лонгитудиналног и перпендикуларног магнетског записа, • магнетско меморисање у системима са више стаза (мулти-трацк сyстемс), • ХАМР технологија, • ТДМР технологија. 4. одабрана поглавља о модулационим кодовима, 5. одабрана поглавља о заштитним кодовима, 6. технике итеративног декодовања. Предвиђено је и да се део наставе одвија ангажовањем колега на студијском истраживачком раду. Њихов рад би, поред активности у предметној области, обухватио и активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената, као и писање научних радова.

У оквиру предмета примењују се следеће методе: 1. предавања – излагање теоријског дела пропраћено је и одговарајућим примерима који доприносе бољем разумевању и евентуалном разјашњењу појединих делова градива, 2. консултације – поред предавања редовно се одржавају и консултације, 3. помоћ при лабораторијском раду и 4. студијски истраживачки рад – проучавајући научне часописе и осталу литературу колеге су у могућности да самостално продубљују градиво са предавања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Бане Васић и Ерозан Куртас Coding and Signal Processing for Magnetic Recording Systems 2005 ЦРЦ Пресс Енглески
Иван Дјордјевиц, Wиллиам Рyан и Бане Васиц Coding for Optical Channel 2010 Спрингер Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
API Image

проф. др Никола Ђурић

Редовни професор

Предавања