Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uticaj energetskih pretvarača na mrežu i okolinu (17.DE509)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da predstavi najnovija rešenja, metode upravljanja i primene energetskih elektronskih pretvarača u elektroenergetskim sistemima sa aspekta njihovog uticaja na kvalitet električne energije, EMI, stabilnost sistema i pravilan rad priključenih potrošača.

Ishod:

Student ce ovladati znanjima, koja omogucuju aktivan naučno-istraživački rad i primenu najsavremenijih matematičkih alata i softvera u oblasti uticaja energetskih pretvarača na okolinu i EMI.

Sadržaj:

Pregled energetskih pretvarača, matematički modeli, uticaj na električnu okolinu, kvalitet električne energije, uticaj sistema na red energetskog pretvrača, EMI, pretvarači imuni na smetnje, nove metode upravljanja. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti uticaja energetskih pretvarača na mrežu i okolinu. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Metode nastave su predavanja za teoretske postavke, konsultacije i korišćenje matematičkog modelovanja i računarskih simulacija kao i samostalan studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Acha, E., Madrgal, M. Power systems harmonics: computer modelling and analysis 2001 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Katić, V. Kvalitet električne energije - viši harmonici : monografija  2002 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bollen, M. Understanding power quality problems : voltage sags and interruptions 2000 John Wiley & Sons, New Jersey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena