Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Kvalitet električne energije u distributivnim mrežama (17.DE505)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
ESPB 10

Predmet ima za cilj da studenta upozna sa savremenim problemima kvaliteta električne energije u distributivnim mrežama, koji u tržišnim uslovima rada elektroprivrede postaju jedno od merila rada EES-a. Cilj je da se student osposobi da primenjuje i kreira savremene standarde, preporuke i drugu tehničku literaturu, te da planira i sprovodi složena merenja parametara kvaliteta u laboratoriji ili pogonu.

Student će se osposobiti da u savremenim distributivnim mrezama analizira, projektuje i istražuje široku lepezu probleme kvaliteta električne energije, da primenjuje i kreira standarde, preporuke i tehnicka uputstva, kao i da planira i sprovodi složena merenja parametara kvaliteta u laboratoriji i pogonu.

Značaj kvaliteta električne energije za rad distributivne mreže: Osnovni termini i definicije, važnost i relevantnost, nivo tolerancije. Metode merenja i praćenja parametara: Napredni merni sistemi. Primena sistema za kontinualno praćenje parametara kvaliteta električne energije u distributivnim mrežama. Varijacije napona u ustaljenom stanju i fliker: Definicije, izvori i posledice. Propadi napona: Definicije, karakteristike, uzroci, prostiranje, predstavljanje, posledice i simulacija. Poređenje performansi. Osetljivost opreme na propade. Procena finansijskih gubitaka. Harmonici: Definicije, izvori i posledice. Metode analize. Prostiranje harmonika: Proračun tokova harmonijskih struja. Metode otklanjanja. Projektovanje i proračun filtera. Pregled međunarodnih propisa i standarda. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti kvaliteta električne energije u distributivnim mrežama. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Primeniće se metod teorijskog izlaganja problema, matematičkog modelovanja, rešavanja zadataka sa realnim situacijama i parametrima, kao i laboratorijskog merenja i rada primenom savremenih uređaja i softvera. Pored navedenog biće zastupljen i samostalni studijski istraživački rad.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dugan, R.C. et al. Electrical power systems quality 2003 McGraw-Hill, New York Engleski
Bollen, M. Understanding power quality problems : voltage sags and interruptions 2000 John Wiley & Sons, New Jersey Engleski
Katić, V. Kvalitet električne energije - viši harmonici : monografija  2002 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Odbrana projekta
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predavanja