×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Биоелектроника (17.DE500A)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Електроника
ЕСПБ 10

Циљ предмета је да студентима представи инжењерство биолошких макромолекула и протеинских структура као атрактивну и изразито мултидисциплинарну област за потенцијалну примену у хибридним биоелекронским компонентама и колима. При томе, студенти треба да се упознају са основним правцима развоја, актуелним методама и техникама у овој области. Оспособљавање студената за научно–истраживачки рад у области биоелектронике.

Основна теоријска и примењена знања потребна за рад и комуникацију у мултидисциплинарном тиму инжењера, биофизичара, хемичара и лекара. Способност разумевања принципа рада, могућности и ограничења компонената заснованих на биолошким макромолекулима. Студент оспособљен за самостална истраживања у области биоелектронике.

Структура, особине и функције биолошких макромолекула. Електростатичке карактеристике сложених протеинских структура. Механизми интеракција између јона и биомолекуларних структура (биополимера). Биополиелектролити. Електрична проводност биополимера. Пренос електрона кроз протеине. Пренос електрона у ДНК. Основи биоелектромагнетизам. Електрични сигнали у ћелијама. Ћелијска мембрана као електрични систем (отпорност и капацитивност мембране, напонско зависни јонски канали). Акциони потенцијал. Ексцитација и простирање нервних сигнала. Електрични модели неурона. Биосензори (технологије и апликације). Интеракција биолошких молекула са полупроводничким наночестицама. BioMEMS/BioNEMS (материјали и направе). Направе засноване на биоелектронском интерфејсу (ISFET, CHEMFET). Део наставе на предмету се одвија кроз самостални студијски истраживачки рад у области биоелектронике. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, развој нових модела, извођење in silico експеримената, обраду података нумеричких симулација, као и писање рада из уже научне области којој припада тема докторске дисертације.

Предавања. Консултације. Преглед научних радова из области. Студијски истраживачки рад.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Ronald R. Pethig, Stewart Smith Introductory Bioelectronics: For Engineers and Physical Scientists 2012 Wiley Енглески
Jaakko Malmivuo, Robert Plonsey Bioelectromagnetism: Principles and Applications of Bioelectric and Biomagnetic Fields 2010 Oxford University Press Енглески
Itamar Willne, Eugenii Katz Bioelectronics: From Theory to Applications 2012 Wiley Енглески
Chandran Karunakaran, Kalpana Bhargava, Robson Benjamin Biosensors and Bioelectronics 2015 Elsevier Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Теоријски део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
70.00

Предавања