Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Složeni digitalni sistemi i kola na visokim učestanostima (17.DE400)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje dubokog znanja iz oblasti modelovanja digitalnih kola za rad na visokim učestanostima pomoću vodova i parametara rasejanja, preslušavanje signala i postupaka za njegovo smanjivanje, tehnike merenja digitalnih signala na visokim učestanostima, projektovanje štampanih ploča za rad na visokom učestanostima, specifikacija i projektovanje kablova za prenos digitalnih signala visokih učestanosti.

Ishod:

Sticanje dubokog znanja problematike analize i sinteze digitalnih elektronskih kola i uređaja, sa izborom iz široke lepeze problematike, u skladu sa problematikom buduće doktorske disertacije.

Sadržaj:

Detaljno proučavanje problematike analize i sinteze, projektovanja digitalnih kola i uređaja, predviđenih za rad na visokim učestanostima, sa izborom najvažnijih stavki iz široke lepeze problematike: (Talasni koncept i pojava kašnjenja signala, parametri rasejanja, vodovi, terminacija vodova, modelovanje elemenata digitalnog kola pomoću vodova, modelovanje veza na štampanim pločama, modelovanje konektora, modelovanje kablova. Spregnuti vodovi i postupci za smanjivanje preslušavanja signala, integritet signala. Tehnike merenja digitalnih signala na visokim učestanostima, smetnje u merenjima, uticaj sondi. Osnove projektovanja višeslojnih štampanih ploča, tipovi veza na štampanim pločama, razvođenje napajanja, filtriranje napajanja korišćenjem kondenzatora, razvođenje globalnih sinhronizacionih signala (takta), topologije razvođenja, kontrola preslušavanja. Fazne petlje - PLL kola. Elektrostatičko pražnjenje na konektorima, kablovi za rad na visokim učestanostima, šum u kablovima, generička struktura kablova. Pojava zračenja kod digitalnih kola na visokim učestanostima, elektromagnetna kompatibilnost, tehnike za smanjivanje zračenja. Osnove mešovitih brzih digitalnih -analognih sistema.) Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti složenih digitalnih sistema i kola na visokim učestanostima. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Konsultacije. Studijski istraživački rad. Student radi seminarski rad iz dela gradiva. Student radi i projekat iz dela gradiva, odabranog u skladu sa interesovanjem, u pravcu uspešnijeg rada na doktorskoj tezi, u konsultaciji sa budućim mentorom doktorske disertacije. Ispit se sastoji od usmene odbrane projekta. Ako student objavi rad u časopisu, to se priznaje kao završni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Laslo Nađ Digitalni sistemi i kola na visokim učestanostima 2010 FTN Novi Sad WUS Austria Srpski jezik
Johnson, H., Graham, M. High-Speed Digital Design : A Handbook of Black Magic 1993 Prentice Hall, New Jersey Engleski
H.Johnson, M.Graham High Speed Signal Propagation: Advanced Black Magic 2003 Prentice Hall PTR, New Jersey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Seminarski rad Da Da 20.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Predmetni projekat Da Da 30.00
Izvođači nastave:
Predavanja