×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Сложени дигитални системи и кола на високим учестаностима (17.DE400)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Електроника
ЕСПБ 10

Стицање дубоког знања из области моделовања дигиталних кола за рад на високим учестаностима помоћу водова и параметара расејања, преслушавање сигнала и поступака за његово смањивање, технике мерења дигиталних сигнала на високим учестаностима, пројектовање штампаних плоча за рад на високом учестаностима, спецификација и пројектовање каблова за пренос дигиталних сигнала високих учестаности.

Стицање дубоког знања проблематике анализе и синтезе дигиталних електронских кола и уређаја, са избором из широке лепезе проблематике, у складу са проблематиком будуће докторске дисертације.

Детаљно проучавање проблематике анализе и синтезе, пројектовања дигиталних кола и уређаја, предвиђених за рад на високим учестаностима, са избором најважнијих ставки из широке лепезе проблематике: (Таласни концепт и појава кашњења сигнала, параметри расејања, водови, терминација водова, моделовање елемената дигиталног кола помоћу водова, моделовање веза на штампаним плочама, моделовање конектора, моделовање каблова. Спрегнути водови и поступци за смањивање преслушавања сигнала, интегритет сигнала. Технике мерења дигиталних сигнала на високим учестаностима, сметње у мерењима, утицај сонди. Основе пројектовања вишеслојних штампаних плоча, типови веза на штампаним плочама, развођење напајања, филтрирање напајања коришћењем кондензатора, развођење глобалних синхронизационих сигнала (такта), топологије развођења, контрола преслушавања. Фазне петље - PLL кола. Електростатичко пражњење на конекторима, каблови за рад на високим учестаностима, шум у кабловима, генеричка структура каблова. Појава зрачења код дигиталних кола на високим учестаностима, електромагнетна компатибилност, технике за смањивање зрачења. Основе мешовитих брзих дигиталних -аналогних система.) Део наставе на предмету се одвија кроз самостални студијски истраживачки рад у области сложених дигиталних система и кола на високим учестаностима. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената и статистичку обраду података, нумеричке симулације, писање рада из уже научно наставне области којој припада тема докторске дисертације.

Предавања; Консултације. Студијски истраживачки рад. Студент ради семинарски рад из дела градива. Студент ради и пројекат из дела градива, одабраног у складу са интересовањем, у правцу успешнијег рада на докторској тези, у консултацији са будућим ментором докторске дисертације. Испит се састоји од усмене одбране пројекта. Ако студент објави рад у часопису, то се признаје као завршни испит.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Ласло Нађ Дигитални системи и кола на високим учестаностима 2010 ФТН Нови Сад WUS Austria Српски језик
H.Johnson, M.Graham High Speed Signal Propagation: Advanced Black Magic 2003 Prentice Hall PTR, New Jersey Енглески
Johnson, H., Graham, M. High-Speed Digital Design : A Handbook of Black Magic 1993 Prentice Hall, New Jersey Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00

Предавања