Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Planiranje i optimizacija pogona distributivnih mreža (17.DE308)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osnovni cilj predmeta je sticanje znanja o planiranju optimalnog pogona distributivnih mreža na dnevnom, nedeljnom, mesečnom i godišnjem nivou.

Ishod:

Poznavanje pogona distributivnih mreža. Poznavanje matematičkih optimizacionih procedura koje se primenjuju u obradama distributivnih mreža.

Sadržaj:

Savremene metode prognoze potrošnje: Osnove statistike. Regresion analiza. Korelaciona teorija. Analiza vremenskih nizova. Metode veštačke inteligencije. Prognoza prostornog rasporeda potrošnje. Tarife i naplata električne energije: Troškovni pristup. Klasifikacija tarifa. Primene u raznim zemljama. Planiranje distribuiranih generatora: Mikro/mini hidroelektrane. Gasne elektrane. Solarne elektrane. Farme vetrogeneratora i drugih. Primene savremenih metoda planiranja pogona distributivnih mreža: Radijalni i složeni fideri. Uticaj Var/Volt regulacije. Distributivne transformatorske stanice. Lociranje izvorne transformatorske stanice i proširenja distributivne mreže. Softverski paketi za planiranje. Savremeni sistemi za upravljanje distributivnim mrežama (DMS): Dizajn. Baza podataka. Softversko okruženje. Interakcija sa korisnikom. Upravljanje mrežom. Analitičke energetske funkcije. Primena savremenih optimizacionih tehnika za rešavanje osnovnih energetskih funkcija DMS-a: Optimizacione tehnike (linearno i nelinearno programiranje, metode pretraživanja, metode veštačke inteligencije, konveksno programiranje i druge). Energetske funkcije (prognoza opterećenja, tokovi snaga, restauracija napajanja, rekonfiguracija mreže, upravljanje opterećenjem, upravljanje ispadima i druge). Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti planiranja i optimizacije pogona distributivnih mreža. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja ili mentorski rad (konsultacije). Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Popović, D., Bekut, D., Treskanica, V. Specijalizovani DMS algoritmi 2004 DMS Grupa, Novi Sad Srpski jezik
Y. H. Song and X. F. Wang Operation of Market-Oriented Power Systems 2004 Springer Engleski
K. Bhattacharya, M. Bollen and J. E. Daalder Operation of Restructured Power Systems 2001 Kluwer Engleski
N. S. Rau Optimization Principles: Practical Applications to the Operation and Markets of the Electric Power Industry 2003 Wiley-Interscience Engleski
Momoh, J.A. Electric Power System Applications of Optimization 2005 Marcel Dekker, New York Engleski
H. L. Willis Power Distribution Planning Reference Book 1997 Marcel Dekker Engleski
P. Venkataraman Applied Optimization with Matlab Programming 2002 Wiley Engleski
H. L. Willis and W. G. Scott Distributed Power Generation: Planning and Evaluation 2000 Marcel Dekker Engleski
* * * Kurs: Nove informatičke tehnologije u distribuciji električne energije – DISTRIUTIVNI MENADžMENT SISTEMI 2003 DMS grupa, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Li, W. Risk Assessment of Power Systems: Models, Methods, and Applications 2005 IEEE Press, Piscataway Engleski