Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Planiranje i optimizacija pogona EES (17.DE307)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osnovni cilj predmeta jeste sticanje višeg nivoa znanja o unapređenim funkcionalnostima, algoritmima za njihovo definisanje, matematičkim postupcima rešavanja i primeni pojedinih funkcija u problemima planiranja i optimizacije pogona (eksploatacije) elektroenergetskih sistema. Takođe, cilj je osposobljavanje za obavljanje viših nivoa poslova (definisanje funkcionalnosti, kreiranje algoritama i slično) u timovima za razvoj sistema menadžmenta u proizvodno-prenosnim mrežama.

Ishod:

Na kraju kursa studenti su u mogućnosti da: - Koriste više nivoe funkcionalnosti u sistemima menadžmenta u proizvodno-prenosnim mrežama, koji su sastavni deo modernih sistema za optimalnu eksploataciju elektroenergetskih sistema. - Definišu načine rešavanja pojedinih problema i njihovog unapređenja. - Koriste gotove softverske pakete za rešavanje pojedinih eksploatacionih problema u proizvodno-prenosnim mrežama. - Vode razvoj novih funkcionalnosti u sistemima menadžmenta u proizvodno-prenosnim mrežama.

Sadržaj:

Primena analize osetljivosti u planiranju i eksploataciji elektroenergetskih sistema {[1, glava 3], [4, glava 11] i [7, glava 6]}. Ekonomski dispečing uz uvažavanje sigurnosnih ograničenja [1, glava 5]. Ekonomski dispečing u sistemima sa više kontrolnih oblasti [1, glava 6]. Izbor agregata u pogonu {[1, glava 7], [3, glava 7] i [8, glava 12]}. Optimalni tokovi snaga {[1, glava 8], [3, glava 3], [4, glava 13], [5, glava 4.7/8.4] i [8, glava 11]}. Oblasti sigurnog rada elektroenergetskog Sistema u stacionarnom stanju [1, glava 9]. Optimizacija reaktivnih snaga [1, glava 10]. Optimalno sečenje opterećenja [1, glava 11]. Tretman neizvesnosti u elektroenergetskim sistemima [1, glava 12]. Planiranje razvoja proizvodnih kapaciteta u deregulisanom okruženju {[9] i [11, glava 5]}. Planiranje razvoja prenosnih mreža u deregulisanom okruženju {[9] i [11, glava 6]}. Uticaj ekologije na planiranje razvoja elektroenergetskih sistema [11, glava 7]}. Deo nastave na predmetu odvija se kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti eksploatacije i upravljanja elektroenergetskim sistemima. On obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije i pisanje radova iz uže naučne oblasti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije.Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
C.M. O’Sullivan Leading Edge Electric Power Research 2008 Nova Science Publishers, New-York, NY, USA Engleski
N.S.Rau Optimization Principles: Practical Applications to the Operation and Markets of the Electric Power Industry 2003 Wiley, New-York, NY, USA Engleski
A. Mazer Electric Power Planning for Regulated and Deregulated Markets 2007 IEEE Press, Hoboken, NJ, USA Engleski
Levi, V. A. Planiranje razvoja elektroenergetskih sistema pomoću računara 1988 Stylos, Novi Sad Srpski jezik
Momoh, J.A. Electric Power System Applications of Optimization 2005 Marcel Dekker, New York Engleski
M. S. Ćalović, A. T. Sarić, M. M. Mesarović i P. Č. Stefanov Planiranje razvoja elektroenergetskih sistema u regulisanom i deregulisanom okruženju 2011 Tehnički fakultet, Čačak Srpski jezik
Wood, A.J., Wollenberg, B.F. Power Generation, Operation and Control 1996 John Wiley, New York Engleski
M. S. Ćalović, A. T. Sarić i P. Č. Stefanov Eksploatacija elektroenergetskih sistema u uslovima slobodnog tržišta 2005 Tehnički fakultet, Čačak Srpski jezik
J. Zhu Optimization of Power System Operation 2009 IEEE and Wiley, Hoboken, NJ, USA Engleski
2. E. Acha etc FACTS – Modelling and Simulation in Power Networks 2004 Wiley, Hoboken, NJ, USA Engleski