×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Одабрана поглавља из акустике и аудио-технике (17.DE212)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Телекомуникације и обрада сигнала
ЕСПБ 10

Циљ курса је да докторандима продуби знања о аудио-сигналима (говор, музика и/или бука) и о аудио-техници. Бројне теме покривене су предавањима до одређене дубине, а после се прелази на менторски рад уз богату литературу која је на располагању на Катедри за телекомуникације и обраду сигнала. Докторанд бира која поглавља и колико дубоко ће проучавати у зависности од плана и програма који је направио са својим саветником-ментором и на основу препорука предметног наставника. Поред елемента физичке и психо-физиолошке акустике (шта и како чујемо), у обавезном делу програма су дигиталне технике снимања и репродукције звука, савремена аудио-техника, као и могућности обраде аудио-сигнала. Након тога, докторанди могу да се определе између заштите од буке, акустике просторија, ултразвучних технологија или детаљнијег изучавања аудио-уређаја или обраде и преноса аудио-сигнала.

Докторанди стичу потребна знања о аудио сигналима (говор, музика и/или бука), аудио-техници, акустици просторија и/или о заштити од буке. Поред разумевања природе звука, студенти електротехнике науче да користе електро-механичко-акустичке аналогије за анализу сложених акустичких система. Темељно упознају електро-акустичке претвараче (микрофоне, звучнике и слушалице), као и друге уређаје и опрему са којом стичу и практична искуства у Лабораторији за акустику и говорне технологије, као и приликом посета музичким студијима и драмском комплексу Радио Новог Сада. Потом раде са мерним уређајима и науче компетентно да оцене акустички амбијент и пројектују акустичку обраду просторија. Знају да пројектују озвучење, измере разумљивост говора, квалитет слушања музике. Умеју да прорачунају ниво буке, идентификују и квалификују потенцијалне проблеме са буком и да сугеришу решење за сузбијање и заштиту од буке у отвореном и затвореном простору.

•Физичка акустика: зрачење и простирање звука, карактеристике звука. •Физиолошка акустика: перцепција звука и утицај на човека (шта и како чујемо: dB, фони и сони, dB(A)). •Психо-акустика: осећај звука (интензитет, висина и боја тона), бинаурална локализација, ефекат маскирања. •Аналогије: електро-акустичке и електро-механичке аналогије. •Електроакустички претварачи: микрофони, звучници, слушалице. •Електроакустички уређаји: тонска техника, мерни уређаји, филтри, појачавачи. •Снимање и репродукција звука: аналогно (магнетно и оптичко) и дигитално (диск, CD, DVD, MP3). •Компресија и пренос аудио сигнала: аналогни (FM стерео) и дигитални (GSM, VoIP, DAB - дигитални радио). •Акустика просторија: звук у затвореном простору, време реверберације, апсорбери звука, акустичка обрада просторија, акустика студијских и режијских простора, акустика концертних сала, оперских кућа и цркава. •Озвучење: системи за озвучавање отвореног и затвореног простора. •Музика: мелодија, ритам и динамика, квалитет музике, музички инструменти, поставка и снимање оркестра. •Драмско снимање: снимање говорног програма са више извођача, звучна кулиса (ефекти, шумови). •Бука: извори и ширење, ниво и доза буке, прописи о допуштеном нивоу, стандарди и технике мерења, мониторинг буке у радној и животној средини, методе сузбијања и заштите од буке. •Грађевинска акустика: путеви ширења буке, изолациона моћ преграда, акустичке баријере и заклони, лична заштитна средства, активно потискивање буке. •Ултразвук: начин генерисања, простирања и детекције ултразвука; ултразвучни уређаји; примене у дијагностици и терапији; ехолокација, подводни звук.

Настава је комбинација предавања и менторског рада. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената и статистичку обраду података, нумеричке симулације, као и евентуално писање рада из уже научне области којој припада тема докторске дисертације. Преко web портала Катедре за телекомуникације и обраду сигнала докторанди имају на располагању PowerPoint презентације са предавања с бројним аудио и видео прилозима и анимацијама, као и одређене on-line вежбе намењене за самостални рад. Део курса подржан је вежбама у Лабораторији за акустику и говорне технологије на ФТН, као и посетама Радио Новом Саду, где се докторанди детаљније упознају са аудио техником у музичким и говорним студијима. Израда практичног пројекта је предиспитна обавеза. На завршном испиту се врши провера укупно стечених знања на овом курсу.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Петар Правица, Драган Дринчић Електрокустика 2006 ВШЕР, Београд Српски језик
Озрен Билан Акустика просторија, звучници, појачала и спојни водови 1998 Свеучилишна књижница, Сплит Српски језик
Владо Делић и др. Аудио-издање уџбеника и презентација у оквиру ЦАБУНС-а 2018 Универзитет у Новом Саду Српски језик
Арпад Основић, Иван Феце, Стеван Тибаи Акустика и тонско снимање 1990 Свеучилиште “М. Пијаде”, Загреб Српски језик
Драган Дринчић, Петар Правица, Драган Новковић Основи акустике 2018 ВШЕРСС, Београд Српски језик
Куртовић, Х. Основи техничке акустике 1977 Научна књига, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
API Image

проф. др Владо Делић

Редовни професор

Предавања

Предавања

Предавања