Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz akustike i audio-tehnike (17.DE212)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
ESPB 10

Cilj kursa je da doktorandima produbi znanja o audio-signalima (govor, muzika i/ili buka) i o audio-tehnici. Brojne teme pokrivene su predavanjima do određene dubine, a posle se prelazi na mentorski rad uz bogatu literaturu koja je na raspolaganju na Katedri za telekomunikacije i obradu signala. Doktorand bira koja poglavlja i koliko duboko će proučavati u zavisnosti od plana i programa koji je napravio sa svojim savetnikom-mentorom i na osnovu preporuka predmetnog nastavnika. Pored elementa fizičke i psiho-fiziološke akustike (šta i kako čujemo), u obaveznom delu programa su digitalne tehnike snimanja i reprodukcije zvuka, savremena audio-tehnika, kao i mogućnosti obrade audio-signala. Nakon toga, doktorandi mogu da se opredele između zaštite od buke, akustike prostorija, ultrazvučnih tehnologija ili detaljnijeg izučavanja audio-uređaja ili obrade i prenosa audio-signala.

Doktorandi stiču potrebna znanja o audio signalima (govor, muzika i/ili buka), audio-tehnici, akustici prostorija i/ili o zaštiti od buke. Pored razumevanja prirode zvuka, studenti elektrotehnike nauče da koriste elektro-mehaničko-akustičke analogije za analizu složenih akustičkih sistema. Temeljno upoznaju elektro-akustičke pretvarače (mikrofone, zvučnike i slušalice), kao i druge uređaje i opremu sa kojom stiču i praktična iskustva u Laboratoriji za akustiku i govorne tehnologije, kao i prilikom poseta muzičkim studijima i dramskom kompleksu Radio Novog Sada. Potom rade sa mernim uređajima i nauče kompetentno da ocene akustički ambijent i projektuju akustičku obradu prostorija. Znaju da projektuju ozvučenje, izmere razumljivost govora, kvalitet slušanja muzike. Umeju da proračunaju nivo buke, identifikuju i kvalifikuju potencijalne probleme sa bukom i da sugerišu rešenje za suzbijanje i zaštitu od buke u otvorenom i zatvorenom prostoru.

•Fizička akustika: zračenje i prostiranje zvuka, karakteristike zvuka. •Fiziološka akustika: percepcija zvuka i uticaj na čoveka (šta i kako čujemo: dB, foni i soni, dB(A)). •Psiho-akustika: osećaj zvuka (intenzitet, visina i boja tona), binauralna lokalizacija, efekat maskiranja. •Analogije: elektro-akustičke i elektro-mehaničke analogije. •Elektroakustički pretvarači: mikrofoni, zvučnici, slušalice. •Elektroakustički uređaji: tonska tehnika, merni uređaji, filtri, pojačavači. •Snimanje i reprodukcija zvuka: analogno (magnetno i optičko) i digitalno (disk, CD, DVD, MP3). •Kompresija i prenos audio signala: analogni (FM stereo) i digitalni (GSM, VoIP, DAB - digitalni radio). •Akustika prostorija: zvuk u zatvorenom prostoru, vreme reverberacije, apsorberi zvuka, akustička obrada prostorija, akustika studijskih i režijskih prostora, akustika koncertnih sala, operskih kuća i crkava. •Ozvučenje: sistemi za ozvučavanje otvorenog i zatvorenog prostora. •Muzika: melodija, ritam i dinamika, kvalitet muzike, muzički instrumenti, postavka i snimanje orkestra. •Dramsko snimanje: snimanje govornog programa sa više izvođača, zvučna kulisa (efekti, šumovi). •Buka: izvori i širenje, nivo i doza buke, propisi o dopuštenom nivou, standardi i tehnike merenja, monitoring buke u radnoj i životnoj sredini, metode suzbijanja i zaštite od buke. •Građevinska akustika: putevi širenja buke, izolaciona moć pregrada, akustičke barijere i zakloni, lična zaštitna sredstva, aktivno potiskivanje buke. •Ultrazvuk: način generisanja, prostiranja i detekcije ultrazvuka; ultrazvučni uređaji; primene u dijagnostici i terapiji; eholokacija, podvodni zvuk.

Nastava je kombinacija predavanja i mentorskog rada. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, kao i eventualno pisanje rada iz uže naučne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije. Preko web portala Katedre za telekomunikacije i obradu signala doktorandi imaju na raspolaganju PowerPoint prezentacije sa predavanja s brojnim audio i video prilozima i animacijama, kao i određene on-line vežbe namenjene za samostalni rad. Deo kursa podržan je vežbama u Laboratoriji za akustiku i govorne tehnologije na FTN, kao i posetama Radio Novom Sadu, gde se doktorandi detaljnije upoznaju sa audio tehnikom u muzičkim i govornim studijima. Izrada praktičnog projekta je predispitna obaveza. Na završnom ispitu se vrši provera ukupno stečenih znanja na ovom kursu.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ozren Bilan Akustika prostorija, zvučnici, pojačala i spojni vodovi 1998 Sveučilišna knjižnica, Split Srpski jezik
Kurtović, H. Osnovi tehničke akustike 1977 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Vlado Delić i dr. Audio-izdanje udžbenika i prezentacija u okviru CABUNS-a 2018 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Dragan Drinčić, Petar Pravica, Dragan Novković Osnovi akustike 2018 VŠERSS, Beograd Srpski jezik
Arpad Osnović, Ivan Fece, Stevan Tibai Akustika i tonsko snimanje 1990 Sveučilište “M. Pijade”, Zagreb Srpski jezik
Petar Pravica, Dragan Drinčić Elektrokustika 2006 VŠER, Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
API Image

prof. dr Delić Vlado

Redovni profesor

Predavanja
Predavanja
Predavanja