Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz optoelektronike i fotonike (17.DE201)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje modernih teorijskih i primenjenih znanja iz oblasti optoelektronike i fotonike, optoelektronskih komponenti, lasera, optičkih vlakana, optoelektronskih senzora, optičkih pojačavača, složenih optičkih sistema u dijagnostici optičkih vlakana.

Ishod:

- Sposobnost razumevanja fizičkih procesa u sistemima sa LED, laserskim diodama i fotodetektorima - Sposobnost razumevanja rada složenih optoelektronskih telekomunikacionih sistema - Sposobnost razumevanja rada mernih optoelektronskih sistema - Sposobnost rada sa naprednim softverima za simulaciju optoelektronskih sistema - Sposobnost rada na savremenim sistemima iz oblasti fotonike

Sadržaj:

Planarni talasovodi, disperzija u talasovodima, talasovodi sa gradijentnim indeksom prelamanja, step-indeks talasovodi, disperzija u gradijentnim strukturama, slabljenje i nelinearni efekti u talasovodima, prvougaoni dielektrični talasovodi. Analiza preko prostiranja snopa, teorija i primena sprezanja, sprezanje preko optičkih izvora i talasovoda, optički detektori, šum u optičkim detektorima, optičko zračenje i pojačanje, optički pojačavači i laseri, poluprovodnički laseri. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti optoelektronike i fotonike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, kao i pisanje naučnog rada iz oblasti bliske temi doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Konsultacije; Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Živanov, M., Slankamenac, M. Optoelektronika : laboratorijske vežbe : praktikum : pomoćni udžbenik  2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Živanov, M. Optoelektronika za elektroničare (skripta) 2007 FTN, Novi Sad Srpski jezik
S.O. Kasap Optoelectronics and Photonics: Principles and Practices 2001 Printece Hall Engleski
Jones, K. A. Introduction to Optical Electronic 1987 New York, John Wiley and Sons Engleski
Kressel, H. Semiconductor Devices for Optical Communication 1987 Springer-Verlag, Berlin Engleski
Milatović, D. Optoelektronika 1987 Svjetlost, Sarajevo Srpski jezik
C.R, Plolock Fundaments of Optoelectronics 1995 Irwin, Chicago Engleski