Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Izabrana poglavlja iz analize distributivnih mreža (17.DE114)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o: 1) koncepcije distributivnih mreža; 2) uravnotežene i neuravnotežene distributivne mreže; 3) proračuni tokova snaga i režima s kvarovima; 4) regulacija napona.

Ishod:

Studenti će imati znanje potrebno da savlađuju ostala pitanja iz domena upravljanja, planiranja pogona i planiranjarazvoja distributivnih mreža.

Sadržaj:

1) Uvodni deo (načela distribucije električne energije). 2) Koncepti evropskih i američkih distributivnih mreža, kao reprezenti svih tipova svetskih distributivnih mreža. 3) (Ne)uravnoteženost distributivnih mreža i (ne)simetrija njihovih stanja. 3a) Proračuni tokova snaga (ne)uravnoteženih distributivnih mreža; 3b) Proračuni režima s kvarovima (kratkim spojevima i prekidima faza) (ne)uravnoteženih distributivnih mreža.4) Regulacija napona distributivnih mreža.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava ili mentorski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
E.Lakervi and E.Holmes Electricity Distribution Network Design 2000 Peter Peregrinus Ltd; London, UK Engleski
J.J.Burke Power Distribution Enginering 2000 Marcel Dekker; Inc.; New York Engleski
Strezoski, V. Sistem regulacije napona distributivnih mreža 1997 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gönen, T. Electric Power Distribution System Engineering 1986 McGraw-Hill Book Company, London Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena