Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Odabrana poglavlja iz elektromotornih pogona (17.DE109)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
ESPB 10

Pružiti studentu akademskih studija uvid u savremene trendove razvoja elektromotornih pogona. Obučiti studenta osnovnim alatima za modelovanje i simulaciju rada celokupne upravljačke strukture u okviru jednog pogona.

Nakon odslušanog kursa kandidat je upoznat sa trendovima u razvoju elektromotonih pogona. Pregledana je velika količina literature iz odabrane oblasti, i jedan od pogona u okviru katedre je iskoriščen za dobijanje odabranih eksperimentalnih rezultata. Ovim je kandidat obučen za rešavanje aktuelnih problema iz oblasti elektromotonih pogona.

Uvod. Klasifikacija elektromotornih pogona. 1) Elektromotorni pogoni sa asinhronim motorom (AM). 1a) Matlab-Simulink model vektorski kontrolisanog pogona sa AM i davačem položaja 1b) Sinteza digitalnog regulatora struje, brzine i pozicije. 1c) Analiza osetljivosti rada pogona na promenu parametara. 1d) Matlab-Simulink model vektorski kontrolisanog pogona sa AM bez davača položaja (MRAS i SMO estimatori brzine i položaja), 1e) Vektorski kontrolisan pogon sa AM sa i bez davača položaja i on-line procenom parametara realizovan u programskom jeziku C na STM Cortex M3/M4 . 2) Elektromotorni pogoni sa sinhronim motorom (SM). 2a) Matlab-Simulink model vektorski kontrolisanog pogona sa SM i davačem položaja 2b) Matlab-Simulink model vektorski kontrolisanog pogona sa SM bez davača položaja (SMO i jedan od metoda baziran na utiskivanju test signala), 2c) Analiza osetljivosti rada SM shaft- sensorless pogona na promenu parametara. 2d) Vektorski kontrolisan pogon sa SM sa i bez davača položaja i on-line procenom parametara realizovan u programskom jeziku C na Freescale 56F82723. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti elektromotornih pogona. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema specijalističkog rada.

Predavanja kroz prezentaciju potrebne literature, konsultacijama i pomoći pri laboratorijskom radu. Studijski istraživački rad.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Marčetić, D. Mikroprocesorsko upravljanje energetskim pretvaračima 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Slobodan N. Vukosavić Digitalno upravljanje električnim pogonima 2003 Akademska misao Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad