Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Izabrana poglavlja iz metoda optimizacije u elektroenergetci (17.DE105)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje sa složenim, teškim problemima optimizacije. Sticanje znanja o naprednim stohastičkim i heurističkim metodama optimizacije i njihovo jasno razgraničenje od klasičnih determinističkih metodama optimizacije. Upoznavanje sa mogućnostima primene naprednih metoda u rešavanju problema optimizacije u elektroenergetskim sistemima.

Ishod:

Prepoznavanje karakterističnih tipova jednostavnih i teških problema optimizacije. Saznanje o naprednim metodama optimizacije i njihovo razgraničenje u odnosu na klasične metode optimizacija. Osposobljavanje studenata da rešavaju jednostavne i složene probleme optimizacije u elektroenergetici primenom naprednih metoda optimizacije.

Sadržaj:

Uvodna razmatranja – postavka i podela problema optimizacije i metoda za njihovo rešavanje; težak problem optimizacije; totalno i delimično pretraživanje; tačne, aproksimativne i heurističke metode; osnovni koraci rešavanja problema optimizacije. Klasične metode za rešavanje problema optimizacije – konveksna; linearna; nelinearna; celobrojna/diskretna i dinamička optimizacija; optimizacija sa i bez ograničenja; regresiona analiza; itd. Napredne metode za rešavanje problema optimizacije – osnove kompjuterske inteligencije; veštačka inteligencija; (meta)heuristika; višekriterijumska optimizacija (Trade-off, Pareto optimizacija); stohastičko modelovanje (Monte Karlo simulacije); itd. Analiza osetljivosti rešenja optimizacije. Primena metoda optimizacije – optimalni tokovi snaga; estimacija stanja; regulacija napona i tokova reaktivnih snaga; rekonfiguracija mreže; modelovanje podataka; optimalno postavljanje opreme; ekonomski dispečing; unit commitment; odlučivanje i optimizacija; itd. Matematička podrška – osnove statistike i verovatnoće; fazi logika.

Metodologija izvođenja nastave:

Mentorski rad; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Levi, V., Bekut, D. Primena računarskih metoda u elektroenergetici 1997 Stylos, Novi Sad Srpski jezik
Lai, L.L. Intelligent System Applications in Power Engineering 1998 Jonh Willey & Sons, New York Engleski
Lee, K.Y., El-Sharkawi, M.A. Modern Heuristic Optimization Techniques: Theory and Applications to Power Systems 2008 IEEE Press, Piscataway Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena