Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Regulacija i upravljanje distributivnih mreža (17.DE104)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osnovni cilj predmeta je sticanje znanja o pogonu distributivnih mreža, regulaciji napona i reaktivnih snaga kao osnovnoj regulacionoj konturi, kao i o sistemima za vođenje pogona distributivnih mreža.

Ishod:

Poznavanje pogona i regulacije distributivnih mreža, kao i sistema za vođenje pogona distributivnih mreža.

Sadržaj:

Uvodni deo (ciljevi upravljanja; tehničko-ekonomska analiza uvođenja upravljanja; osnovne upravljive veličine). Osnovne upravljačke funkcije u realnom vremenu (prikupljanje podataka; arhiviranje i čuvanje podataka; kontrola topologije mreže i pogonskih manipulacija; estimacija stanja; kontrola prekoračenja alarma; praćenje tekućeg pogona; regulacija napona u realnom vremenu; rekonfiguracija; restauracija; besprekidno prebacivanje tereta). Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti regulacije i upravljanja distributivnih mreža. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; konsultacije, istraživanje.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
E.Lakervi and E.Holmes Electricity Distribution Network Design 1989 Peter Peregrinus Ltd; London; U.K Srpski jezik
Gönen, T. Electric Power Distribution System Engineering 1986 McGraw-Hill Book Company, London Srpski jezik
Strezoski, V. Sistem regulacije napona distributivnih mreža 1997 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena