Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz medicine 2 (17.DBMI30)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Radiologija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti ovladaju naprednim tehnikama iz oblasti radiologije.

Ishod:

Stečena znanja o naprednim tehnikama formiranja slike u funkcije prepoznavanja normalnih anatomskih detalja i osnovnih patoloških radioloških parametara. Stečena znanja o primeni radioloških metoda u onkologiji (UZ, CT. MRI,PET). Stečena znanja o inžinjerskoj dijagnostici u interventnoj radiologiji u onkologiji. Stečena znanja u oblasti komparacije radiološke slike i patohistološkog nalaza, multidisciplinarnih pristupa u dijagnostici i planiranju lečenja u onkologiji, radiološkog praćenja efekta terapije. Upoznavanje sa minimalno invazivnim procedurama, fuzionim imidžingom, kontrastnim metodama u imidžingu: indikacije i kontraindikacije-UZ,CT,MR, zaštitom od jonizujućeg zračenja. Upoznavanje sa najčešćim greškama u radiologiji i onkologiji.

Sadržaj:

Osnove radiološke anatomije. Osnove formiranja slike analogne i digitalne u funkcije prepoznavanja normalnih anatomskih detalja i osnovnih patoloških radioloških parametara. Radiologija u onkologiji. Osnove inžinjerske dijagnostike u onkologiji: UZ, CT. MRI,PET. Osnove inžinjerske dijagnostike u interventnoj radiologiji u onkologiji. Stereotaksično vođene biopsije. Ultrazvučno vođene biopsije. MR vođene biopsije. Osnovni principi dijagnostičkog algoritma u onkologiji Komparacija radiološke slike i patohistološkog nalaza. Multidisciplinarni pristup u dijagnostici i planiranju lečenja u onkologiji. Radiološko praćenje efekta terapije. Minimalno invazivne procedure. Fuzioni imidžing. Kontrastne metode u imidžingu: indikacije i kontraindikacije-UZ,CT,MR. Zaštita od jonizujućeg zračenja. Najčešće greške u radiologiji i onkologiji.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Fred A. Mettler Essentials of Radiology: Common Indications and Interpretation, 4th Edition 2019 Elsevier Engleski
Lothar Wicke Atlas radiološke anatomije 2007 Srpski jezik
Tod M.Blodgett Diagnostic Imaging: Oncology 2011 Engleski
Ričard Gunderman Osnovi radiologije: Klinička slika, patofiziologija, imidžing, 3. izdanje 2016 Srpski jezik
Pol M.Silverman Oncologic Imaging: A Multidisciplinary Approach 2012 Engleski
Formiranje ocene: