Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz medicine 1 (17.DBMI29)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Interna medicina (Nefrologija i klinička imunologija)
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osnovni cilj edukacije iz predmeta Interna medicina u Integrisanim studijama medicine je usvajanje aktuelnih teorijskih i praktičnih stručnih znanja iz interne medicine, kao i osposobljavanje da se stečena znanja primene u profesionalnom i u naučno istraživačkom radu. Značajan je razvoj kritičkog mišljenja, kao sposobnost da se na osnovu stečenih znanja i veština postavi dijagnoza oboljenja, isplanira odgovarajuća dalja dijagnostika i ordinira terapija.

Ishod:

Studenti će steći potrebna znanja iz oblasti interne medicine kao što su: nefrologija i klinička imunologija, endokrinologija, hematologija, itd. Studenti se osposobljavaju za individualni i timski rad u prepoznavanju kardioloških, nefroloških, endokrinoloških, gastroenteroloških, hematoloških i onkoloških oboljenja, kao i primeni dijagnostičkih i terapijskih algoritama.

Sadržaj:

Klinički sindromi u nefrologiji. Dijagnostika bubrežnih bolesti i funkcijsko ispitivanje. Glomerulonefritisi - etiopatogeneza, klasifikacija i klinička slika. Akutni, rapidoprogresivni, perzistentni i hronični glomerulonefritis – dijagnostika i lečenje. Akutni pijelonefritis. Hronični pijelonefritis i ostale intersticijumske nefropatije. Vaskulitisi. Akutna i hronična bubrežna insuficijencija. Nefrolitijaza i vaskularne nefropatije. Transplantacija bubrega. Urgentna stanja u nefrologiji. Poremećaj vode i elektrolita. Klinički aspekti funkcionisanja i poremećaja imunološkog aparata. Hipersenzitivne reakcije – patofiziološki i klinički aspekti. Atopija. Medikamentna i nutritivna alergija. Sistemska anafilaktička reakcija. Autoimunitet. Autoimune bolesti, sistemske bolesti vezivnog tkiva. Sistemski eritemski lupus. Reumatoidni artritis. Sjogrenov sindrom. Sistemska skleroza. Polimiozitis. Mešana bolest vezivnog tkiva. Seronegativni artritisi. Diferencijalna dijagnoza artropatija. Imunodeficijentna stanja. Dijagnostičke metode u imunologiji. Transplantaciona imunologija i klinički apsekti transplantacije. Terapijske metode u kliničkoj imunologiji. Anemijski sindrom. Podela anemija. Sideropenijske anemije i stanja. Aplastična anemija i paroksizmna noćna hemoglobinurija. Megaloblastne anemije. Hemolizne anemije (nasledne korpuskularne, ekstrakorpuskularne, mikroangiopatske). Anemije kompleksne geneze i anemije kod starih osoba. Leukocitoza, leukopenija i agranulocitoza. Eozinofilija, bazofilija, monocitoza. Maligne hematološke bolesti – etiopatogeneza, podela i terapijski principi. Akutna leukemija (nelimfoblastna i limfoblastna). Hronična granulocitna leukemija. Eritrocitoza i prava policitemija. Mijelofibroza i esencijalna trombocitemija. Hronična limfocitna leukemija. Triholeukemija. Limfomi (Hočkin i non Hočkin limfom B i T limfocita). Diferencijalna dijagnoza limfadenomegalije i splenomegalije. Bolesti plazmocitne loze (MGUS, multipli mijelom i ostale bolesti plazmocitne loze). Hemoragijski sindrom, vaskulopatije, trombocitopenije i trombocitopatije. Hemofilija A i B. Von Willebrand-ova bolest (urođena i stečena). Hipoprotrombinemija, patološka fibrinoliza i DIK. Arterijska i venska tromboza. Transplantacija matičnih ćelija. Molekulska dijagnostika i terapija hematoloških bolesti

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Муеrs AR. NMS Medicina 1 i 2 2010 Lippincott Williams-Wilkins Srpski jezik
Пејин Д. Интерна медицина 2006 Медицински факултет Нови Сад Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Seminarski rad Da Da 50.00
Teorijski deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave: