Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz inženjerstva u kognitivnim neuronaukama (17.DBMI26)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Biomedicinsko inženjerstvo
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za praćenje literature i aktivan istraživački rad u oblasti inženjerstva u kognitivnim neuronaukama.

Ishod:

Student se osposobljava za aktivno praćenje naučne literature i istraživački rad u oblasti oblasti inženjerstva u kognitivnim neuronaukama.

Sadržaj:

Kognitivne neuronauke: poreklo, nastanak i oblasti istraživanja. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka. Značaj neuroloških ispitivanja za kognitivne neuronauke. Metode ispitivanja funkcionisanja nervnog sistema. Metode ispitivanja na mozgu. Neuralne osnove procesa viđenja. Uloga sinaptičkih promena u procesima konsolidacije. Neuralne osnove operativne i dugotrajne memorije. Neurološki zasnovani poremećaji memorijskog sistema. Neuralne osnove simboličkog funkcionisanja. Neurološki zasnovani poremećaji produkcije i razumevanja jezika. Neuralne osnove svesti i sna. Neuralne osnove poremecaja svesti i sna. Lokalistički i holistički pogledi na funkcionisanje mozga. Uređaji i sistemi koji se primenjuju u kognitivnim neuronaukama. Elektoencefalografi i primena elektroencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Magnetoencefalografi i primena magnetoencefalografije u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za merenje evociranih potencijala i ERP (potencijala vezanih za događaje) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Funkcionalni MR (magnetno-rezonantni) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za transkranijalnu magnetnu stimulaciju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za pozitronsku emisionu tomografiju (PET) i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. SPECT (Single-photon emission computed tomography) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. NIRS (Near-infrared spectroscopy) uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Elektomiografi i primena elektromiografije u kognitivnim neuronaukama. Eye-tracking uređaji i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Uređaji za mikroneurografiju i njihova primena u kognitivnim neuronaukama. Primena saznanja iz kognitivnih neuronauka u Brain Computer Interface sistemima. Laboratorijski praktikum iz merenja u kognitivnim neuronaukama.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Projekat. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik