Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz neuralnih proteza (17.DBMI14)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Biomedicinsko inženjerstvo
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti ovladaju naprednim tehnikama za restoraciju izgubljenih fizioloških funkcija čoveka. To podrazumeva da u praktičnim problemima budu u stanju da osmisle i projektuju sistem sa otvorenom, a posebno sa zatvorenom povratnom spregom pogodan za restoraciju motoričke ili senzorne funkcije.

Ishod:

Očekivani ishodi predmeta su veštine kojima će studenti ovladati u smislu prepoznavanja problema, projektovanja sistema, modeliranja, realizacije i podešavanja parametara neuralnih proteza za različite primene. Studenti će biti upoznati sa najnovijim naučnim saznanjima iz ove oblasti i rešenjima koja se razvijaju u domaćim i svetskim istraživačkim centrima.

Sadržaj:

Detaljna analiza neuralnih proteza i pravaca naučnih istraživanja, algoritmi i tehnike koje trenutno razvijaju različite istraživačke grupe u svetu u oblasti: neuralne proteze za asistenciju srcu (pacemaker, stimulacija vagalnog nerva, implantibilni defibrilatori), neuralne proteze za uspostavljanje sluha (kohlearne proteze), neuralne proteze za restoraciju vida: kortikalne, retinalne, transplanti, neuralne proteze za uspostavljanje disanja, neuralne proteze za kontrolu urinarnog trakta, neuralne proteze za kontrolu bola, neuralne proteze za kontrolu pokreta (restitucija manipulacije i hvatanja, restitucija stajanja i hodanja), duboka moždana stimulacija, stimulacija kičmene moždine..

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
DiLorenzo, D.J., Bronzino, J.D. Neuroengineering 2008 CRC Press, Taylor & Francis Group Engleski
Warren E. Finn, Peter G. LoPresti Handbook of Neuroprosthetic Methods 2003 CRC Press, Boca Raton, FL Engleski
Perry, J., Burnfield, J. Gait Analysis : Normal and Pathological Function 2010 SLACK Incorporated, Thorofare Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena