Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Napredni pristupi u dizajniranju i izradi implanata i medicinskih modela (17.DBMI13)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u oblasti inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština iz domena inženjerskog dizajniranja i tehnologija izrade implanata i medicinskih modela. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija pri realizaciji inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih pristupa u oblasti inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela. Razvoj kreativnog i nezavisnog rešavanja problema u oblasti inženjerskog dizajniranja i izrade implanata i medicinskih modela.

Sadržaj:

Napredne metode inženjerskog dizajna medicinskih i stomatoloških implanata i medicinskih modela. Savremeni pristupi u oblasti medicinske i stomatološke 3D digitalizacije. Metode za unapređenje tačnosti rezultata 3D digitalizacije anatomskih struktura. Napredne tehnologije izrade medicinskih i stomatoloških implanata i medicinskih modela, sa akcentom na aditivne tehnologije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno korišćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Richard Bibb, Dominic Eggbeer, Abby Paterson Medical Modelling: The Application of Advanced Design and Rapid Prototyping Techniques in Medicine 2015 Elsevier Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena