Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz totalno integrisanih sistema automatskog upravljanja (17.DAU017)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Ovladavanje studenta naprednim teorijskim i praktičnim znanjima automatizacije poslovno-stambenih objekata.

Ishod:

Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju konkretnih inženjerskih problema kao i u razvoju naprednih upravljačkih algoritama iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata.

Sadržaj:

Standardi iz oblasti automatizacije poslovno-stambenih objekata. DCS arhitektura u sistemima automatizacije poslovno-stambenih objekata. Upoznavanje sa matematičkim modelima najznačajnijih podsistema grejanja-hlađenja i klimatizacije u savremenim poslovno-stambenim objektima. Kontrola i upravljanje sistemima grejanja/hlađenja i klimatizacije u poslovno-stambenim objektima. Osvetljenje poslovno-stambenih objekata. Primena savremenih metoda automatizacije u cilju povećanja energetske efikasnosti poslovno/stambenih objekata.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe, konsultacije. Teoretski deo gradiva studenti polažu usmeno odgovarajući na problemska pitanja. Usmeni ispit nosi do 30 bodova i polaže se prema spisku ispitnih pitanja. Praktični deo gradiva studenti polažu u računarskoj laboratoriji (kolokvijum i ispit) i izradom domaćeg rada. Ocena ispita se formira na osnovu kvaliteta urađenih domaćih zadataka i računarskih zadataka, i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
G. J. Levermore Building energy management systems 2008 Department of building engineering UMIST Engleski
Haines, R.W. Systems for heating, ventilating and air conditioning 1977 Van Nostrand Reinhold, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena