Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja veštačke inteligencije u upravljanju i obradi signala (17.DAU007)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata za praćenje literature i aktivan istrživački rad u oblasti veštačke inteligencije.

Ishod:

Student se osposobljava za aktivno praćenje naučne literature i istraživački rad u oblasti veštačke inteligencije.

Sadržaj:

Neuronske mreže, Fuzzy logika, Vector Support Machines. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživačko studijski rad u oblasti veštačke inteligencije, u upravljanju i obradi signala. Istraživačko studijski rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, numeričke simulacije, eventualno pisanje rada iz obalsti veštačke inteligencije, u upravljanju i obradi signala.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
grupa autora selektovani članci iz časopisa nema Engleski
Kishan Mehrotra,Chilukuri K.Mohan, Sanjay Ranka Elements of Artificial Neural Networks 1996 The MIT Press Engleski
Klir, G.J., Yuan, B. Fuzzy Sets and Fuzzy Logic: Theory and Applications 1995 Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey Engleski
Te-Ming Huang, Vojislav Kecman, Ivica Kopriva Kernel Based Algorithms for Mining Huge Data Sets 2006 Springer Engleski
Vojislav Kecman Learning and Soft Computing:SVM, Neural Networks, and Fuzzy Logic Models (Complex Adaptive Systems) 2001 The MIT Press Engleski
Ross, T.J. Fuzzy logic with engineering applications 2004 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena