Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz matematike 2 (17.DAU004)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata na apstraktno mišljenje i sticanje znanja iz matematike

Ishod:

Student je kompententan da u daljem obrazovanju u stručnim predmetima pravi i rešava matematičke modele .

Sadržaj:

U zavisnosti od opredeljenja studenata i u saglasnosti sa njihovim predznanjem iz elementarne matematike, biće obradjene odabrana poglavlja iz verovatnoće, statistike i slučajnih procesa. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti matematike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, eventualno pisanje rada iz oblasti matematike.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propracen karakteristicnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Papoulis, A. Probability, Random Variables And Stoshastic Processes 1984 McGraw Hill, Tokyo Engleski
J.P.Marques de Sa Applied statistics using SPSS,STATISTICA and MATLAB 2005 Springer Engleski
Aleksander Mood,... Introduction to the theory of statistics 2005 McGraw Hill Engleski
Sheldon Ross Probability models 1996 Academic Press Engleski
Formiranje ocene: