×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Методе оптимизације и математичко моделирање (17.D0M39Z)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област
  • Примењене рачунарске науке и информатика
  • Теоријска и примењена математика
ЕСПБ 10

Оспособљавање студената за апстрактно мишљење и стицање знања из одабраних метода оптимизације. Циљеви предмета су код студената развије начин размишљања како да за оптимизационе проблеме из праксе направи математички модел и да га успешно реши. Проблеми који се јављају су различите су природе те ради њиховог успешнијег решавања студент се оспособљава за коришц´ење одговарајућег софтвера (Матлаб, Матхематица).

Стечена знања треба студенту да послуже у стручним предметима и пракси. Студент је оспособљен да прави и решава математичке моделе из стручних предмета користећи пређено градиво из метода оптимизације.

Теоријска настава (предавања): Математичко моделирање и симулација. Класичне методе оптимизације.Једнодимензионална оптимизација. Конвексно и неконвексно програмирање.Линеарно програмирање (графички метод; симплекс метод; транспортни проблем). Нелинеарно програмирање (безусловна оптимизација; квадратно програмирање; конвексно програмирање; сепарабилно програмирање; целобројно програмирање). Динамичко програмирање. Вишекритеријумска оптимизација. Компромисно програмирање. Апстрактно програмирање. Варијациони рачун.Део наставе на предмету се одвија кроз самостални студијски истраживачки рад у области математике. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената и статистичку обраду података, нумеричке симулације, евентуално писање рада из области математике.

Предавања. Консултације. Предавања се изводе комбиновано. Излагање теоретског дела пропраћено је одговарајућим примерима који доприносе разјашњењу теоретског дела градива. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Градиво се може полагати и по деловима (који чине целину) у току предавања. У току наставе (кроз рад на пројекту) потребно је показати елементарно знање бар једног од програмских пакета (C,Pascal,Matlab,Mathematica) потребног за моделирање и симулацију неког проблема који се третира оптимизационим методама. Договорени део градива (који чини целину) се усмено излаже и предаје у писменој форми као семинарски рад. Усмени део завршног испита је елиминаторан.Кроз студијски истраживачки рад студент, проучавајући научне часописе и осталу литературу самостално продубљује градиво са предавања. Уз рад са наставником студент се оспособљава за самостално писање научног рада.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Петрић, Ј. Операциона истраживања 1987 Научна књига, Београд Српски језик
Zeidler E. Nonlinear Functional Analysis and Aplications 1985 Springer-Verlag, New York-Berlin-Heidelberg-Tokyo Енглески
I. Ekeland, R. Temam Convex analysis and variational problems 1976 Nort-Holand Енглески
Петрић, Ј., Злобец, С. Нелинеарно програмирање 1989 Научна књига, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Одбрана пројекта
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Теоријски део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
55.00

Предавања

API Image

проф. др Тибор Лукић

Редовни професор

Предавања

Предавања

Студијски истраживачки рад

API Image

проф. др Тибор Лукић

Редовни професор

Студијски истраживачки рад

Студијски истраживачки рад