Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode optimizacije i matematičko modeliranje (17.D0M39Z)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast
  • Primenjene računarske nauke i informatika
  • Teorijska i primenjena matematika
ESPB 10

Osposobljavanje studenata za apstraktno mišljenje i sticanje znanja iz odabranih metoda optimizacije. Ciljevi predmeta su kod studenata razvije način razmišljanja kako da za optimizacione probleme iz prakse napravi matematički model i da ga uspešno reši. Problemi koji se javljaju su različite su prirode te radi njihovog uspešnijeg rešavanja student se osposobljava za korišc´enje odgovarajućeg softvera (Matlab, Mathematica).

Stečena znanja treba studentu da posluže u stručnim predmetima i praksi. Student je osposobljen da pravi i rešava matematičke modele iz stručnih predmeta koristeći pređeno gradivo iz metoda optimizacije.

Teorijska nastava (predavanja): Matematičko modeliranje i simulacija. Klasične metode optimizacije.Jednodimenzionalna optimizacija. Konveksno i nekonveksno programiranje.Linearno programiranje (grafički metod; simpleks metod; transportni problem). Nelinearno programiranje (bezuslovna optimizacija; kvadratno programiranje; konveksno programiranje; separabilno programiranje; celobrojno programiranje). Dinamičko programiranje. Višekriterijumska optimizacija. Kompromisno programiranje. Apstraktno programiranje. Varijacioni račun.Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti matematike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, eventualno pisanje rada iz oblasti matematike.

Predavanja. Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Gradivo se može polagati i po delovima (koji čine celinu) u toku predavanja. U toku nastave (kroz rad na projektu) potrebno je pokazati elementarno znanje bar jednog od programskih paketa (C,Pascal,Matlab,Mathematica) potrebnog za modeliranje i simulaciju nekog problema koji se tretira optimizacionim metodama. Dogovoreni deo gradiva (koji čini celinu) se usmeno izlaže i predaje u pismenoj formi kao seminarski rad. Usmeni deo završnog ispita je eliminatoran.Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zeidler E. Nonlinear Functional Analysis and Aplications 1985 Springer-Verlag, New York-Berlin-Heidelberg-Tokyo Engleski
Petrić, J. Operaciona istraživanja 1987 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Petrić, J., Zlobec, S. Nelinearno programiranje 1989 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
I. Ekeland, R. Temam Convex analysis and variational problems 1976 Nort-Holand Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Odbrana projekta
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Teorijski deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
55.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predavanja
API Image

prof. dr Lukić Tibor

Redovni profesor

Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
API Image

prof. dr Lukić Tibor

Redovni profesor

Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad