×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Позиционе игре (17.D0M33)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област
  • Примењене рачунарске науке и информатика
  • Теоријска и примењена математика
ЕСПБ 10

Образовни циљ курса је увођење основних појмова комбинаторне теорије игара, са посебним нагласком на теорију позиционих игара. Предложене теме имају и теоријски и практични значај. Комбинаторне игре имају многе практичне примене, на пример у областима мрежних алгоритама, вештачке интелигенције, и слично. С друге стране, многе класичне гране математике и теоријског рачунарства ослањају се на комбинаторну теорију игара.

Разумевање концепата на којим се заснивају комбинаторне игре, и дубље схватање теорије позиционих игара. Познавање алата и техника које су на располагању у овој области, као и начина на које их је могуће применити.

1.Увод.Типови комбинаторних игара. Стратегија. Дрво игре. Тотална мин-макс претрага дрвета игре. Крађа стратегије. Вероватносни приступ. 2. Неке комбинаторне игре Операције на простору игара. Еквиваленција игара. Игре типа Ним. Игре типа Хакенбуш. Техника потенцијала. Солитер Армија. 3. Позиционе игре Дефиниција. Икс и окс, генерализација у n<\eng> dimenzija. Teorema Hejlsa i Džuita. Strategija uparivanja. Jake i slabe igre. Mejker-Brejker igre. Nesimetrične pozicione igre. 4. Igre na grafovima. Najveća klika. Hamiltonova kružnica. Potpuni mečing. Ramzejeve igre. Verovatnosne metode. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti matematike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, eventualno pisanje rada iz oblasti matematike.

Предавања. Менторски рад. Предавања се изводе комбиновано. Излагање теоретског дела пропраћено је одговарајућим примерима који доприносе разјашњењу теоретског дела градива. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Кроз студијски истраживачки рад студент, проучавајући научне часописе и осталу литературу самостално продубљује градиво са предавања. Уз рад са наставником студент се оспособљава за самостално писање научног рада.

Аутори Назив Година Издавач Језик
J. Beck<\eng> Tic-tac-toe theory<\eng> 2006 Cambridge University Press Енглески
E.R. Berlekamp, J.H. Conway, R.K. Guy<\eng> Winning Ways<\eng> 1982 Academic Press, London<\eng> Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
70.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00